Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grunwaldzka diorama, czyli coś dla modelarzy-historyków

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Fot. archiwum RO

Grunwald w miniaturze – konkurs pod taką nazwą ogłosiło Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Chodzi o zbudowanie dioramy, czyli makiety zawierającą scenkę z pola walki.

Jury oceniać będzie zastosowane techniki modelarskie, stopień dokładności i szczegółowości, wierność przedstawienia scenki, poprawność historyczną barw i figur, a także walory artystyczne dioramy, oryginalność ujęcia tematu i ogólną estetykę wykonania. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe.

Zaproponowaliśmy uczestnikom zobrazowanie dwóch scen: ataku na polskiego króla lub śmierci wielkiego mistrza – mówi Sławomir Moćkun, kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum.

W każdej scence należy przedstawić co najmniej trzy postacie, w tym najważniejsze: Władysława Jagiełłę lub Ulryka von Jungingena. Modelarze powinni opierać się na relacjach Jana Długosza opisanych w jego kronice. Powierzchnia dioramy nie może przekraczać wymiarów 30 x 30 centymetrów. Może zostać wykonana w skalach 1:72 lub 1:16.

Prace należy nadsyłać do 23 maja. Finał konkursu odbędzie się podczas organizowanego przez Muzeum w Grunwaldzie Dnia Dziecka.(lew/bsc)

Obraz po bitwie. Fot. M. Michalski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konkurs, bitwa, makieta, Grunwald, diorama
Szerokiej drogi Pani Alu!

Pani Alicja z Olsztyna wygrała kolejny konkurs Radia Olsztyn Kto rano wstaje temu Radio Olsztyn samochody rozdaje. Gratulujemy i życzymy szerokiej drogi! Zapraszamy do grania w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV