Grunwaldzka diorama, czyli coś dla modelarzy-historyków
Grunwald w miniaturze – konkurs pod taką nazwą ogłosiło Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Chodzi o zbudowanie dioramy, czyli makiety zawierającą scenkę z pola walki.
Jury oceniać będzie zastosowane techniki modelarskie, stopień dokładności i szczegółowości, wierność przedstawienia scenki, poprawność historyczną barw i figur, a także walory artystyczne dioramy, oryginalność ujęcia tematu i ogólną estetykę wykonania. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe.
Zaproponowaliśmy uczestnikom zobrazowanie dwóch scen: ataku na polskiego króla lub śmierci wielkiego mistrza – mówi Sławomir Moćkun, kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum.
W każdej scence należy przedstawić co najmniej trzy postacie, w tym najważniejsze: Władysława Jagiełłę lub Ulryka von Jungingena. Modelarze powinni opierać się na relacjach Jana Długosza opisanych w jego kronice. Powierzchnia dioramy nie może przekraczać wymiarów 30 x 30 centymetrów. Może zostać wykonana w skalach 1:72 lub 1:16.
Prace należy nadsyłać do 23 maja. Finał konkursu odbędzie się podczas organizowanego przez Muzeum w Grunwaldzie Dnia Dziecka.(lew/bsc)