Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Fundusz sołecki – duży spór o małe pieniądze

Fot. Anna-Minkiewicz-Zaremba

Tysiące złotych dla wsi. Na Warmii i Mazurach część gmin kończy przyjmowanie uchwał o funduszach sołeckich na przyszły rok.

Są to pieniądze, których dzieleniem zajmą się sołtysi poszczególnych miejscowości. Wysokość funduszy to od kilku tysięcy do nawet 30 tysięcy złotych na jedną wieś. Podejście gmin do tematu funduszu sołeckiego jest różne.

Wójt Kozłowa Jacek Jankowski ostrzega, że stworzenie funduszu negatywnie wpłynie na tempo gminnych inwestycji. Z drugiej strony, jak przekonuje wójt gminy Purda Piotr Płoski, to skuteczny sposób wpływania na poprawę sytuacji w konkretnych wsiach. I Kozłowo, i Purda mają fundusze sołeckie, ale nie jest to powszechne.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

W Kozłowie, w drugim podejściu, rada gminy przyjęła uchwałę o stworzeniu w 2016 roku funduszu sołeckiego. Za pierwszym razem uchwała miała takie brzmienie, że sami radni nie byli pewni, czy ustanowili fundusz, czy też nie. Teraz tekst uchwały nie budził już wątpliwości, ale i tak na sesji wywiązał się spór pomiędzy zwolennikami funduszu sołeckiego a jego przeciwnikami. Zwolennik funduszu, sołtys Kozłowa Tomasz Kucmus, przekonywał, że jest to zbliżenie zarządzania pieniędzmi do ludzi. Jak mówił, daje one więcej możliwości i szans rozwoju wsi, bo już planujemy, że za te pieniądze zmodernizujemy plac zabaw i fragment drogi.

Przeciwniczka funduszu, sołtyska wsi Wola Jadwiga Granica twierdzi natomiast, że niektórzy sołtysi nie poradzą sobie z zaplanowaniem na przyszły rok wydatków z funduszu sołeckiego i ostatecznie pieniądze przepadną.

Jak wynika z ostatnich dostępnych danych, fundusze sołeckie tworzy tylko nieco ponad połowa gmin na Warmii i Mazurach.

(apiedz/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, wieś, fundusz sołecki
Miliony złotych zasilą konto Elbląga

9,5 pół miliona złotych, które Elbląg wygrał w dogrywce konkursów na pozostałości unijnych dotacji, trafi niebawem na konto Urzędu Miasta. Umowę podpisał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV