Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Festyn integracyjny w Olsztynie. „Mów do mnie głuchy – nie głuchoniemy”

Fot. D. Grzymska

„Mów do mnie głuchy – nie głuchoniemy, bo mamy swój język i potrafimy się komunikować”. To jeden z postulatów z ulotki rozdawanych podczas festynu. Na olsztyńskim starym mieście świętowano Międzynarodowy Dzień Głuchych.

Intencją organizatorów była nie tylko integracja ze słyszącymi, ale także przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi na co dzień borykają się głusi. Prezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych Krzysztof Parda apelował o nieużywanie terminu głuchoniemi w odniesieniu do głuchych, bo przecież ta społeczność ma swój język migowy i w ten sposób komunikuje się ze światem.

Z kolei Jacek Kirakowski, wiceprezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych, zwraca uwagę na kłopoty głuchych w instytucjach administracji publicznej – brak lub mała liczba tłumaczy języka migowego.

Podczas festynu na staromiejskiej scenie występowali tancerze i aktorzy pantomimy, a dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, rękodzielniczych czy logopedycznych. – Na jednym z nich dzieci ćwiczyły zdolności manualne – powiedziała Magdalena Sarnacka z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie.

Festyn zorganizowali: Stowarzyszenie Rehabilitacji i Pomocy Osobom z Wadą Słuchu „Pokonać ciszę”, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie, Fundacja „Dźwięki ciszy”, Polski Związek Głuchych oddział warmińsko-mazurski oraz Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

* głosu użyczyła tłumaczka języka migowego – Barbara Parda

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w festyn, głusi
Atrakcje dla całych rodzin na 29. Stawigudiadzie

Koncerty, zabawy i szczytny cel - w Stawigudzie odbył się 29. festyn Stawigudiada. Organizatorzy zaplanowali atrakcje dla całych rodzin. Festyn odwiedził także prof. Norbert Maliszewski, wiceminister...

Zamknij
RadioOlsztynTV