Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Festyn integracyjny w Olsztynie. „Mów do mnie głuchy – nie głuchoniemy”
„Mów do mnie głuchy – nie głuchoniemy, bo mamy swój język i potrafimy się komunikować”. To jeden z postulatów z ulotki rozdawanych podczas festynu. Na olsztyńskim starym mieście świętowano Międzynarodowy Dzień Głuchych.
Intencją organizatorów była nie tylko integracja ze słyszącymi, ale także przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi na co dzień borykają się głusi. Prezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych Krzysztof Parda apelował o nieużywanie terminu głuchoniemi w odniesieniu do głuchych, bo przecież ta społeczność ma swój język migowy i w ten sposób komunikuje się ze światem.
Z kolei Jacek Kirakowski, wiceprezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych, zwraca uwagę na kłopoty głuchych w instytucjach administracji publicznej – brak lub mała liczba tłumaczy języka migowego.
Podczas festynu na staromiejskiej scenie występowali tancerze i aktorzy pantomimy, a dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, rękodzielniczych czy logopedycznych. – Na jednym z nich dzieci ćwiczyły zdolności manualne – powiedziała Magdalena Sarnacka z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie.
Festyn zorganizowali: Stowarzyszenie Rehabilitacji i Pomocy Osobom z Wadą Słuchu „Pokonać ciszę”, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie, Fundacja „Dźwięki ciszy”, Polski Związek Głuchych oddział warmińsko-mazurski oraz Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych.
Posłuchaj wypowiedzi
* głosu użyczyła tłumaczka języka migowego – Barbara Parda
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska