Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Falochrony prądotwórcze. Studenci znaleźli nowe źródło energii odnawialnej
Wymyślili innowacyjną konstrukcję falochronów, która przy wykorzystaniu energii fali będzie produkowała prąd i zdobyli uznanie światowego lidera rynku energii odnawialnej.
Studenci Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego – Mateusz Pietkiewicz, Andrzej Ostrowski i Adam Wojtkowiak – zwyciężyli w konkursie University Challenge zorganizowanym przez portugalski EDP Renováveis – jednego z największych na świecie producentów energii odnawialnej.
W konkursie wzięło udział 55 zespołów z całej Polski, w tym 3 z UWM. Mateusz Pietkiewicz, Andrzej Ostrowski i Adam Wojtkowiak – studenci mechaniki i budowy maszyn złożyli na konkurs projekt o nazwie „Electrivwave – falochrony produkujące elektryczność” i wygrali. Na pomysł wpadł podczas kąpieli w morzu Mateusz Pietkiewicz. Podzielił się nim z Andrzejem Ostrowskim. Ten jednak początkowo się wahał.
Bo wiedziałem, że konkurs to dużo pracy, a w tym samym czasie mieliśmy do wykonania wiele zadań na uczelni. W końcu się zgodziłem
– opowiada Andrzej.
Pracy było rzeczywiście mnóstwo. Zwycięski projekt powstał podczas zajęć Naukowego Koła Młodych Konstruktorów. Szefem operacji był Mateusz Pietkiewicz. Andrzejowi Ostrowskiemu przypadła rola głównego konstruktora. Adam Wojtkowiak z racji tego, że od 5 lat pracuje w Anglii i biegle zna język angielski, za zdanie miał przetłumaczyć wszystkie dokumenty. Stał się też twarzą przedsięwzięcia i prezentował je przed komisją oceniającą.
Czwarte miejsce w tym samym konkursie zajął zespół z WNoŚ z koła naukowego prowadzonego przez prof. Mirosława Krzemieniewskiego w składzie: Maciej Piejdak, Hubert Kowalski, Patrycja Czarnecka i Maciej Moszczyński. Wszyscy są studentami inżynierii środowiska, II st. Zaprezentowali rewolucyjne rozwiązanie doświetlenia sieci kanalizacyjnej służące do hodowli glonów.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej.
Studenci wygrali 20 tysięcy złotych. Kwota nie wystarczy na dalsze prowadzenie badań, liczą więc na dofinansowanie portugalskiego lidera produkcji energii wiatrowej i wprowadzenie ich pomysłu na rynek.
Autor: K.Grabowska
Redakcja: A.Socha