Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Falochrony prądotwórcze. Studenci znaleźli nowe źródło energii odnawialnej

Zwycięzcy, od lewej Mateusz Pietkiewicz, Adam Wojtkowiak i Andrzej Ostrowski, fot. uwm.edu.pl

Wymyślili innowacyjną konstrukcję falochronów, która przy wykorzystaniu energii fali będzie produkowała prąd i zdobyli uznanie światowego lidera rynku energii odnawialnej.

Studenci Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego – Mateusz Pietkiewicz, Andrzej Ostrowski i Adam Wojtkowiak – zwyciężyli w konkursie University Challenge zorganizowanym przez portugalski EDP Renováveis – jednego z największych na świecie producentów energii odnawialnej.

W konkursie wzięło udział 55 zespołów z całej Polski, w tym 3 z UWM. Mateusz Pietkiewicz, Andrzej Ostrowski i Adam Wojtkowiak – studenci mechaniki i budowy maszyn złożyli na konkurs projekt o nazwie „Electrivwave – falochrony produkujące elektryczność” i wygrali. Na pomysł wpadł podczas kąpieli w morzu Mateusz Pietkiewicz. Podzielił się nim z Andrzejem Ostrowskim. Ten jednak początkowo się wahał.

Bo wiedziałem, że konkurs to dużo pracy, a w tym samym czasie mieliśmy do wykonania wiele zadań na uczelni. W końcu się zgodziłem

– opowiada Andrzej.

Pracy było rzeczywiście mnóstwo. Zwycięski projekt powstał podczas zajęć Naukowego Koła Młodych Konstruktorów. Szefem operacji był Mateusz Pietkiewicz. Andrzejowi Ostrowskiemu przypadła rola głównego konstruktora. Adam Wojtkowiak z racji tego, że od 5 lat pracuje w Anglii i biegle zna język angielski, za zdanie miał przetłumaczyć wszystkie dokumenty. Stał się też twarzą przedsięwzięcia i prezentował je przed komisją oceniającą.

Czwarte miejsce w tym samym konkursie zajął zespół z WNoŚ z koła naukowego prowadzonego przez prof. Mirosława Krzemieniewskiego w składzie: Maciej Piejdak, Hubert Kowalski, Patrycja Czarnecka i Maciej Moszczyński. Wszyscy są studentami  inżynierii środowiska, II st. Zaprezentowali rewolucyjne rozwiązanie doświetlenia sieci kanalizacyjnej służące do hodowli glonów.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej.

00:00 / 00:00

Studenci wygrali 20 tysięcy złotych. Kwota nie wystarczy na dalsze prowadzenie badań, liczą więc na dofinansowanie portugalskiego lidera produkcji energii wiatrowej i wprowadzenie ich pomysłu na rynek.

Autor: K.Grabowska
Redakcja: A.Socha

Więcej w UWM, uwaga
W Jezioranach odsłonięto tablicę poświęconą Aleksandrowi Szczygle

 Minister obrony narodowej  i szef BBN urodził się   7 października 1963 roku w budynku, w którym obecnie znajduje się Zespół Szkół Ponadgminazjalnych w Jezioranach – wtedy...

Zamknij
RadioOlsztynTV