Aktualności, Aplikacja mobilna
Dziś weszły w życie przepisy mające chronić zdekomunizowane nazwy ulic
Konieczność wyrażenia zgody przez IPN i wojewodę na ponowną zmianę nazw zdekomunizowanych ulic czy placów oraz skrócenie czasu na usunięcie pomników upamiętniających komunizm lub inny ustrój totalitarny przewiduje nowelizacja, która weszła dziś w życie.
Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy dekomunizacyjnej 14 grudnia ubiegłego roku. Projekt ustawy przygotowali posłowie PiS.
Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw obiektów symbolizujących lub propagujących komunizm albo inny ustrój totalitarny. Jeśli tego nie zrobiły, wojewoda – po uzyskaniu opinii IPN – mógł wydać zarządzenie zastępcze nadające ulicy, nazwę zgodną z ustawą. W całym kraju wojewodowie wydali już takie zarządzenia.
W Olsztynie wojewoda zmienił nazwy sześciu ulic.
- patronem ulicy Dąbrowszczaków został poeta Erwin Kruk
- patronem ulicy Mariana Gotowca został ksiądz Tadeusz Borkowski
- patronem ulicy Malewskiego został Zbigniew Herbert
- patronami ulicy Pstrowskiego zostali Żołnierze 5. Wileńskiej Brygady AK
- patronem ulicy Diernowa został Święty Franciszek z Asyżu
- patronem ulicy Stefana Poznańskiego został prof. Antoni Jutrzenka- Trzebiatowskiego
Artur Chojecki przypomniał, że w myśl ustawy w całym województwie trzeba było zmienić 114 nazw ulic i placów. Rady miast i gmin wywiązały się w 106 przypadkach.
Nowelizacja wprowadza przepis, że zarządzenie zastępcze, ogłoszone w wojewódzkim dzienniku urzędowym, podlega wykonaniu począwszy od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy. Zgodnie z nowelą, w przypadku niewykonania zarządzenia zastępczego w ciągu 30 dni od jego wejścia w życie, to wojewoda zapewni jego wykonanie na koszt jednostki samorządu. Te będą miały 30 dni na zwrócenie kosztów, na podstawie przedstawionych dokumentów finansowo-księgowych.
Według autorów ustawy, takie rozwiązanie jest niezbędne, gdyż w razie zwłoki organów samorządowych
mieszkańcy danej ulicy, przedsiębiorcy, ale także organy publiczne znajdują się w sytuacji, kiedy obowiązuje już nowa nazwa (ulicy), ale w publicznych dokumentach i rejestrach oraz tabliczkach informacyjnych funkcjonuje nadal stara nazwa.
Nowelizacja przewiduje także skrócenie czasu, jaki mają na usunięcie pomników upamiętniających komunizm czy inny ustrój totalitarny właściciele terenu, na którym się one znajdują. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami był to 21 października 2018 roku, zgodnie z nowelą będzie to 31 marca 2018 roku.
Jeżeli właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajdował się pomnik, nie uczestniczył w procedurze wzniesienia go, koszty jego usunięcia zwróci mu wojewoda – ze środków Skarbu Państwa.
Redakcja: BSChromy za PAP