Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda zmienił nazwy sześciu olsztyńskich ulic. Sprawdź jakich będą miały patronów

Wojewoda zmienił nazwy sześciu olsztyńskich. Fot. M. Lewiński

To kolejny etap wprowadzenia w życie ustawy dekomunizacyjnej. Patronem ulicy Dąbrowszczaków zostanie poeta Erwin Kruk. Ulica Mariana Gotowca stanie się ks. Tadeusza Borkowskiego, Malewskiego to teraz Zbigniewa Herberta, Pstrowskiego – Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady AK, Diernowa – Świętego Franciszka z Asyżu, a  Stefana Poznańskiego zmieniono na prof. Antoniego Jutrzenkę-Trzebiatowskiego.

Urząd Wojewódzki czeka jeszcze na opinię IPN w sprawie ulicy Pierwszej Dywizji Wojska Polskiego.

Wojewoda przypomniał, że w myśl ustawy w całym województwie trzeba było zmienić 114 nazw ulic i placów. Rady miast i gmin wywiązały się w 106 przypadkach. Olsztyńscy radni nie podjęli uchwał w sprawie 7 ulic. Argumentowali, że zmiany nie są społecznie akceptowane. Teraz decyzję wydał wojewoda Artur Chojecki, który twierdzi z kolei, że dekomunizacja spotkała się z dużym zainteresowaniem społecznym.  Jak zaznaczył  nowi patroni to postacie, które do tej pory nie były upamiętnione:

Bez żadnej wątpliwości możemy uznać ich za godnych tego, żeby ulice w naszym mieście nosiły ich imiona.

Wojewoda podkreślał, że o swoich decyzjach informuje w tak symbolicznym dniu jak 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. – Był to czas, który można nazwać apogeum zła – mówił.

Głos zabrał także dr Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Mamy ekspertyzy badawcze i naukowe, a one nie opierają się na tym, czy dany patron nam się podoba, czy nie. Sama idea dekomunizacji, dla każdego historyka zajmującego się XX wiekiem, jest de facto oczywista. Jeżeli coś zagrażało istnieniu suwerennej Polski i bohaterów tej niepodległej skazywało na zatracenie, to nie powinno być w wolnej, suwerennej Polsce dalej hołubione.

Przed podjęciem przez wojewodę decyzji urząd zwracał się do samorządów, które nie wykonały ustawy w terminie. Część samorządów wykonała ten obowiązek już po upływie terminu, czyli po 2 września. Olsztyn i Dywity nie wyraziły woli współdziałania w tym zakresie. Z takiej możliwości skorzystało około 40 innych samorządów z Warmii i Mazur.

Zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji wojewody samorząd może zaskarżyć te decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zarządzenie wojewody zacznie obowiązywać po 14. dniach od opublikowania go w Dzienniku Ustaw. Wojewoda zmienił także nazwę w ulic w Dywitach. Tam Malewskiego zastąpi ks. Wojciech Zink.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ulica, nazwy, ulice, zmiana
MSWiA: Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów jeśli nazwy ulic ulegną zmianie

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mieszkańcy zdekomunizowanych ulic nie będą musieli wymieniać dokumentów tak długo, aż stracą swoją ważność. Dodatkowo pisma oraz postępowania sądowe...

Zamknij
RadioOlsztynTV