Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Dziś obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. To okazja do zwrócenia uwagi na los osieroconych dzieci

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego jest także okazją do promowania postaw ludzi, którzy zdecydują się wziąć obce dziecko pod swój dach. Dzień ten obchodzony jest w Polsce od 2006 roku.

Rodziny Zastępcze przejmują opiekę nie tylko nad dziećmi osieroconymi, ale także tymi, które z różnych powodów nie mogą być ze swoimi naturalnymi rodzicami.

Jako rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka i pracownicy instytucjonalnych form pieczy zastępczej, każdego dnia udowadniają swoje ciche bohaterstwo, oddając cząstkę siebie dla drugiego człowieka i pozwalając mu rozwinąć skrzydła.

– napisała w liście z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego minister rodziny Marlena Maląg.

Jak podkreśliła, dzięki takiej opiece dzieci otrzymują bezpieczny dom i poczucie bycia dla kogoś ważnym, stopniowo odbudowują także swoje poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do dorosłych.

Ze wstępnych danych wynika, że na koniec 2019 roku w różnych formach pieczy zastępczej w Polsce wychowywało się łącznie 72 453 dzieci. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowana większość, bo 77 procent dzieci, które muszą zostać umieszczone w pieczy zastępczej, może znaleźć dom w formach rodzinnych.

Ministerstwo podało, że na koniec ubiegłego roku w ponad 36 tysiącach 800 podmiotów rodzinnej pieczy zastępczej przebywało niespełna 55 i pół tysiąca dzieci. W pieczy instytucjonalnej było natomiast blisko 17 tysięcy dzieci.

Według danych MRPiPS w ostatnim roku przybyło w Polsce rodzinnych domów dziecka. Pod koniec 2019 roku było ich 668, a rok wcześniej – 613. Wzrosła także liczba rodzin zastępczych zawodowych – z 2 tysięcy 126 w 2018 do 2 tysięcy 167 w ubiegłym roku.

Co roku rośnie liczba koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Ich zadaniem jest m.in. bieżące wspieranie rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka. W 2019 roku było ich tysiąc 755. Do pieczy zastępczej trafiają dzieci, których rodzice nie są w stanie należycie wypełniać swoich obowiązków. Jej celem jest zapewnienie dziecku czasowej opieki i wychowania. Powinno tam przebywać, dopóki nie będzie możliwości jego powrotu do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, dom dziecka
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 14 czerwca. Sprawdź komu przysługuje

Rodzice mogą być spokojni - dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Było to możliwe dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów - informuje resort rodziny, pracy i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV