Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś Boże Ciało. Z tej okazji we Fromborku powstał kwietny dywan

kwietny dywan Frombork Fot. Fb Archikatedra Frombork

Dziś Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Bożego Ciała. Tego dnia w kościołach odprawiane są uroczyste nabożeństwa, po nich wierni idą w procesjach do ukwieconych ołtarzy.

Święto Bożego Ciała we Fromborku wierni kolejny rok uczczą w specjalny sposób. Jak mówi ksiądz Jacek Wojtkowski, proboszcz bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w świątyni został ułożony kwietny dywan:

Dywan kwietny to wyraz miłości do Pana Boga. Potem przejdziemy tradycyjną procesją do czterech ołtarzy. Najpierw zatrzymujemy się przy kościele św. Wojciecha, przy dawnym kościele parafialnym św. Mikołaja, przy szkole i na dziedzińcu katedralnym. Pytania były czy procesja będzie, czy nie. Wynikało to z tęsknoty za spotkaniem. W tym wyraża się osoba ludzka. My chcemy się ze sobą spotykać, rozmawiać – także w sferze duchowej, w modlitwie

– wyjaśnia ks. Wojtkowski.

00:00 / 00:00

Ze względu na sytuację epidemiczną wiele parafii w województwie warmińsko-mazurskim organizuje lokalne, niewielkie procesje. W większych miastach regionu centralne procesje odbywają się na terenach przykościelnych. W Ełku wierni będą uczestniczyli w centralnej procesji na placu św. Jana Pawła II. Do czterech ołtarzy będą dołączali parafianie w lokalnych pochodach – mówi ksiądz Jarosław Szatkowski z parafii św. Rafała Kalinowskiego:

Zaraz po mszy świętej jest procesja z tym, że nie tak jak zawsze – z placu do któregoś z kościołów, tylko na terenie placu będą cztery ołtarze i tylko służba liturgiczna będzie brała w niej udział, ale ludzie będą na swoich miejscach bez przemieszczania się

– tłumaczy kapłan.

00:00 / 00:00

Parafianie w Reszlu pójdą w tym roku w procesji Bożego Ciała trasą krótszą niż w latach poprzednich – zapowiada proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła Krzysztof Bumbul:

Zachowany bezpieczną odległość. Będą cztery ołtarze, ale te ołtarze będą bardziej zbliżone, a sama trasa skrócona będzie o ok. kilometr. Będzie sypanie kwiatków, będzie śpiewał chór, będą czytane cztery Ewangelie, będą błogosławieństwa na cztery strony świata. Procesję będą prowadzić nasi nowowyświęceni kapłani.

00:00 / 00:00

W Olsztynie centralne uroczystości odbędą się w konkatedrze św. Jakuba. Nabożeństwu będzie przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Po mszy świętej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego, wierni przejdą w procesji ulicami: Staszica, Staromiejską, 11 listopada, placem Jana Pawła II, Piłsudskiego i Kopernika. Ołtarze będą ustawione: przy Starym Ratuszu, na placu Jana Pawła II, na placu Dunikowskiego i przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W Elblągu przejdzie dziś 5 procesji z okazji święta Bożego Ciała. To dużo mniej niż przed pandemią. Będą też krótsze trasy przemarszu wiernych. Są one planowane w w godzinach od 10.00 do 13.00. Wiązać się będą z utrudnieniami w ruchu. Bezpieczeństwa pilnować będzie straż miejska, straż graniczna, żandarmeria wojskowa oraz policja – tłumaczy Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu:

Dla nas priorytetem jest to, aby uczestnicy procesji, którzy idą jezdnią, byli bezpieczni. W tym celu sukcesywnie zamykamy dla ruchu kolejne skrzyżowania, do których zbliża się procesja. Tutaj dla nas najważniejsza jest komunikacja i łączność między patrolami, ale przede wszystkim to, żeby kierowcy i piesi stosowali się do poleceń funkcjonariuszy

– mówi Sawicki.

00:00 / 00:00

Nie będzie w tym roku największej procesji na Starym Mieście wokół katedry Św. Mikołaja. Większość planowanych przejdzie w okolicy kościołów z dala od centrum Elbląga. Zalecenia w tej sprawie wydał Biskup Elbląski Jacek Jezierski, który na proboszczów złożył obowiązek organizacji nabożeństwa w sposób bezpieczny dla uczestników.

Tak jak rok temu, ze względu na epidemiczne przepisy sanitarne, przeprowadzenie tradycyjnych procesji do czterech ołtarzy nie jest możliwe. Podobnie jak organizacja wspólnych procesji kilku parafii. Uczestnicy uroczystości muszą zachować dystans i wszystkie nakazy służące bezpieczeństwu. To konieczność i trzeba przyjąć to ze spokojem.

Gdzie jak gdzie, ale w kościele szukajmy ukojenia, a nie zdenerwowania czy napięcia

– uważa ks. Andrzej Kilanowski, proboszcz kościoła Bożego Miłosierdzia.

W każdej parafii Diecezji Elbląskiej uroczystości będą miały inny przebieg, niewiele zdecydowało się na wyjście procesji poza teren kościoła.
W parafiach, które zorganizują procesje poza kościołem, w pilnowaniu bezpieczeństwa pomoże policja. Kierowcy będą musieli stosować się do poleceń osób kierujących ruchem.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: B. Gajlewska/M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Boże Ciało, procesja, uroczystość, obostrzenia sanitarne
Jak będzie wyglądało Boże Ciało w czasach pandemii? Biskupi zdecydowali

Wierni Kościoła katolickiego obchodzą jutro uroczystość Bożego Ciała. To dzień wspomnienia przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Chrystusa, a także szacunku do Najświętszego Sakramentu....

Zamknij
RadioOlsztynTV