Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Jak będzie wyglądało Boże Ciało w czasach pandemii? Biskupi zdecydowali
Wierni Kościoła katolickiego obchodzą jutro uroczystość Bożego Ciała. To dzień wspomnienia przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Chrystusa, a także szacunku do Najświętszego Sakramentu. Tego dnia parafie organizują uroczyste nabożeństwa i procesje do czterech ołtarzy.
W Olsztynie organizowane są procesje parafialne i centralna po mszy świętej w konkatedrze św. Jakuba. Będzie jej przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński – mówi rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej ksiądz Marcin Sawicki:
Po liturgii ulicami Staszica, Staromiejską, 11-go Listopada, placem Jana Pawła II, Piłsudskiego i Kopernika odbędzie się procesja eucharystyczna. Ołtarze będą umieszczone tradycyjnie przy starym ratuszu na olsztyńskiej starówce, na placu Jana Pawła II, placu Dunikowskiego i przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W związku z procesjami Bożego Ciała nie będzie zmian w organizacji ruchu, ale mogą być chwilowe utrudnienia – informuje rzecznik olsztyńskiego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie Michał Koronowski:
Procesje będą się odbywały w asyście służb porządkowych, które będą także czuwały także nad bezpieczeństwem uczestników. Zważywszy na fakt, że prócz procesji centralnej, odbywać się będą procesje lokalne, prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i uwzględnienie przebiegu procesji w przypadku planowanej w tym dniu podróży
– wyjaśnia Koronowski.
W diecezji elbląskiej, zgodnie ze wskazaniem biskupa Jacka Jezierskiego, proboszczowie poszczególnych parafii decydują o formie uroczystości Bożego Ciała. Biskup Jezierski przyznaje, że tegoroczne procesje w diecezji nie będą jeszcze takie jak przed pandemią, bo wciąż obowiązują ograniczenia epidemiczne:
Nie będziemy organizować dużych procesji wspólnych kilku parafii. Chodzi o to, żeby procesje były mniejsze, nie gromadziły kilku setek ludzi razem i żeby też była możliwość zachowania dystansu
– mówi bp Jezierski.
Biskup Jacek Jezierski dodaje, że wierni, którzy nie mogą uczestniczyć w uroczystościach mają możliwość skorzystania z dyspensy:
Dyspensa potwierdza to, że ci, którzy nie mogą czy czują się słabo, są zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w nabożeństwie w tzw. święta nakazane i niedziele
– wyjaśnia biskup.
Biskup elbląski poinformował też, że wokół elbląskiej katedry św. Mikołaja w orszaku przejdą trzy procesje po nabożeństwach o godz. 10, 13 i 18. Między 10 a 12 ulicami miasta przejdzie z kolei pięć procesji. Bezpieczeństwo uczestników przemarszu będą zabezpieczały policja z żandarmerią wojskową, strażą graniczną oraz strażą miejską.
Służby sanitarne apelują do wiernych, aby w miejscach, gdzie niemożliwe będzie zachowanie bezpiecznego dystansu 1,5 metra, zakładali maseczki.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski