Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Warmii i Mazurach. Ze względu na pandemię ograniczono liczbę wydarzeń i uczestników
Środowiska patriotyczne Olsztyna postanowiły, w południe, zmówić modlitwę za Żołnierzy Wyklętych pod obeliskiem Narodowych Sił Zbrojnych przy głównej alei Cmentarza Komunalnego w Olsztynie.
Przy pomniku spotkali się kibice olsztyńskiego Stomilu, Ruchu Narodowego, rekonstruktorzy z Twierdzy Boyen oraz dzieci i wnuki żołnierzy niezłomnych. Oprócz modlitwy zapalono znicze i złożono wieńce.
W Węgorzewie, w kościele świętych Piotra i Pawła, odprawiono mszę w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele wojska, wojewody i władze samorządowe. Nie mogło zabraknąć żołnierzy wyklętych z organizacji antykomunistycznej Sokół w Węgorzewie. Byli: dowódca kpt. Edward Kurkiewicz pseudonim Błyskawica i członek organizacji kpt. Józef Daszczyński pseudonim Mewa. Organizacja Sokół zawiązała się na terenie Węgorzewa w 1948 roku.
Jak mówi Eugeniusz Pieczul – organizator obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Węgorzewie, rozpoczęły się one w sobotę (27 lutego) a zakończą w poniedziałek (1 marca).
Uroczystości w Węgorzewie zorganizowano po raz jedenasty. W tym roku, ze względu na pandemię, obchody odbywają się w reżimie sanitarnym, z ograniczoną liczbą osób i wydarzeń. Nie będzie m.in. Apelu Pamięci i Biegu Tropem Wilczym.
Głównymi organizatorami węgorzewskich uroczystości jest Społeczny Komitet Obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych, 11. Mazurski Pułk Artylerii oraz oddział IPN w Olsztynie.
1 marca w Polsce jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej zbrojnie przeciwstawiali się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu.
Autor: J.Golon
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy