Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Warmii i Mazurach. Ze względu na pandemię ograniczono liczbę wydarzeń i uczestników

Fot. P.Getka

Środowiska patriotyczne Olsztyna postanowiły, w południe, zmówić modlitwę za Żołnierzy Wyklętych pod obeliskiem Narodowych Sił Zbrojnych przy głównej alei Cmentarza Komunalnego w Olsztynie.

Przy pomniku spotkali się kibice olsztyńskiego Stomilu, Ruchu Narodowego, rekonstruktorzy z Twierdzy Boyen oraz dzieci i wnuki żołnierzy niezłomnych. Oprócz modlitwy zapalono znicze i złożono wieńce.

W Węgorzewie, w kościele świętych Piotra i Pawła, odprawiono mszę w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele wojska, wojewody i władze samorządowe. Nie mogło zabraknąć żołnierzy wyklętych z organizacji antykomunistycznej Sokół w Węgorzewie. Byli: dowódca kpt. Edward Kurkiewicz pseudonim Błyskawica i członek organizacji kpt. Józef Daszczyński pseudonim Mewa. Organizacja Sokół zawiązała się na terenie Węgorzewa w 1948 roku.

Jak mówi Eugeniusz Pieczul – organizator obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Węgorzewie, rozpoczęły się one w sobotę (27 lutego) a zakończą w poniedziałek (1 marca).

Uroczystości w Węgorzewie zorganizowano po raz jedenasty. W tym roku, ze względu na pandemię, obchody odbywają się w reżimie sanitarnym, z ograniczoną liczbą osób i wydarzeń. Nie będzie m.in. Apelu Pamięci i Biegu Tropem Wilczym.

Głównymi organizatorami węgorzewskich uroczystości jest Społeczny Komitet Obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych, 11. Mazurski Pułk Artylerii oraz oddział IPN w Olsztynie.

1 marca w Polsce jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej zbrojnie przeciwstawiali się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu.


Autor: J.Golon
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze wyklęci, żołnierze, niezłomni
Wsparli bezdomnych i ubogich. Żołnierze WOT przekazali najpotrzebniejsze rzeczy

Zbiórkę z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Pomocy Potrzebującym zorganizowali żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tym razem żołnierze pomogli bezdomnym i potrzebującym - mówi rzecznik...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV