Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dynamiczna sytuacja na Żuławach Elbląskich. Pompy pracują przez całą dobę

Fot. Mira Stankiewicz

Bardzo zmienna jest sytuacja hydrologiczna na Żuławach Elbląskich. W ciągu kilku godzin poziom rzek potrafi zmienić się o kilkadziesiąt centymetrów, choć nie ma wielkich opadów deszczu, roztopów czy silnego wiatru.

Obecnie jezioro Druzno przekroczyło stan ostrzegawczy. Rzeki Nogat i Elbląg jeszcze rano miały stan wysoki, po południu spadł on do średniego. To o tej porze roku jest normalna sytuacja na najniżej położonych terenach w Polsce. Rzeczki i rzeki płynące w delcie Wisły płyną na poziomie morza lub poniżej. Są wrażliwe na ruchy Bałtyku, kiedy jego poziom rośnie to wody na Żuławach też przybierają. Kiedy woda spada, mija zagrożenie powodziowe. Ten stan kontrolują urządzenia hydrotechniczne.

Przez całą dobę na Żuławach działają stacje pomp. Bez nich woda sama nie jest w stanie opuścić terenów depresyjnych. W ryzach trzymają ją wały przeciwpowodziowe, które muszą być pod stałą kontrolą służb melioracyjnych.

Dodajmy, służby kryzysowe wszystkich szczebli, od gminnych po wojewódzki są w stałym kontakcie. Wymieniane są ostrzeżenia pogodowe i hydrologiczne oraz informacje o stanie urządzeń przeciwpowodziowych.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, rzeka, stan wód, Żuławy Elbląskie, jezioro Drużno, poziom, Żuławy Wiślane, Nogat, hydrologia
Po raz 28. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na Warmii i Mazurach atrakcji nie brakowało [GALERIA]

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem "Wiatr w żagle". Pieniądze zbierane przez 120 tysięcy wolontariuszy zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV