Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po raz 28. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na Warmii i Mazurach atrakcji nie brakowało [GALERIA]

Finał WOŚP. Fot. P.Getka

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem „Wiatr w żagle”. Pieniądze zbierane przez 120 tysięcy wolontariuszy zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia i zdrowia dzieci. W Olsztynie datki na rzecz WOŚP zbierało 450 wolontariuszy.

Wśród atrakcji 28. finału były m.in. podwodny spacer z płetwonurkami, zimowa kąpiel w jeziorze, pokazy zabytkowych pojazdów i zawody taneczne. Orkiestrowe imprezy odbyły się także w innych miejscowościach na Warmii i Mazurach. W tym roku WOŚP gra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Do tej pory, w ciągu 27 finałów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 miliard 100 milionów złotych.

OLSZTYN

Po raz dziesiąty olsztyńskie morsy weszły do jeziora Ukiel z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W charytatywnej akcji „Kąpiących się zimą” uczestniczyło około 200 osób. Przed kąpielą na plaży licytowane były różne fanty w tym m.in. książki z autografem Krzysztofa Hołowczyca i specjalne ręczniki dla morsów.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Wolontariuszy z puszkami można spotkać we wszystkich dzielnicach Olsztyna. Mam wrażenie, że z roku na rok ludzie są coraz hojniejsi – powiedziała reporterowi Radia Olsztyn jedna z wolontariuszek.

Na starym mieście w Olsztynie przez cały dzień podziwiano można stare pojazdy. Wieloma z nich można się było przejechać.

Jak powiedziała szefowa olsztyńskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Monika Falej, w stolicy regionu zorganizowano ponad 50 imprez. Do grania włączyły się szkoły, przedszkola, uczelnie, firmy prywatne oraz lokale gastronomiczne. W Olsztynie oprócz imprez sportowych i rekreacyjnych przygotowano pokazy mody, tańca i akrobatyki, turniej brydżowy, bieg „policz się z cukrzycą” oraz przegląd piosenki aktorskiej.

Zdjęcia Przemek Getka

Światełko do nieba zakończyło tegoroczny finał w Olsztynie. Przez cały dzień datki spływały nie tylko do puszek wolontariuszy. Można było morsować, przejechać się zabytkowymi samochodami i motocyklami, były występy, koncerty, kwestujące golden retrivery, biegi i wiele innych atrakcji. Tuż przed pojawieniem się światełka do nieba olsztyńscy taksówkarze wylicytowali koszulkę z autografem Roberta Lewandowskiego.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Na chwilę przed wypuszczeniem światełka do nieba minutą ciszy uczczono pamięć prezydenta Pawła Adamowicza, który został zamordowany podczas ubiegłorocznego finału WOŚP w Gdańsku.

ELBLĄG

W Elblągu WOŚP miał 450 wolontariuszy oraz wielką grupę ochotników, którzy działali w 62 lokalnych sztabikach. Poza kwestowaniem na ulicach Elbląga, nie brakowało także sportowych atrakcji. Jedną z nich był off-road na Modrzewinie. To coś dla fanów czterech kółek i ryku silników. Zawodnicy wystartowali w trzech klasach: Light i Off Road. W tym roku przyjechało ponad sto załóg z całej Polski.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

Poza zmaganiami kierowców organizatorzy przygotowali pokaz zachowania się na drodze podczas wypadku samochodowego oraz pokaz ratownictwa medycznego.

Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy grały też wszystkie szkoły podstawowe, przedszkola, elbląskie uczelnie wyższe, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych, a także wiele organizacji pozarządowych. Zorganizowano liczne licytacje: internetowe i w małych sztabikach. Ten w Szkole Podstawowej nr 18s tworzyła cała szkolna społeczność, dzieci wspierane były przez nauczycieli i rodziców.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Na Starym Mieście przez cały dzień działała scena elbląskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z koncertami i licytacjami na żywo. Puszki trafiały do sztabu finansowego, gdzie odbywa się wielkie liczenie. Licznik WOŚP w Elblągu wciąż bije. Po godzinie 20 wskazywał ponad 368 tysięcy złotych. Organizatorzy mają nadzieję pobić ubiegłoroczny rekord, który wyniósł ponad 421 tysięcy złotych.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

00:00 / 00:00

W Elblągu 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończyło światełko do nieba. W tym roku był to pokaz laserowy.

WOŚP na WARMII i MAZURACH

Imprezy i zbiórki poza Olsztynem, Elblągiem i Ełkiem odbyły się także w: Barczewie, Bartoszycach, Białej Piskiej, Biesalu,  Biskupcu, Bisztynku, Braniewie, Dobrym Mieście,Działdowie, Fromborku, Giżycku, Godkowie, Gołdapi, Górowie Iławeckim, Iławie, Jezioranach Kętrzynie, Kolnie, Kozłowie, Kruklankach, Lidzbarku, Lidzbarku Warmińskim, Lubawie, Lubominie, Łukcie, Mikołajkach, Młynarach, Morągu, Mrągowie, Mszanowie, Nidzicy, Nowym Mieście Lubawskim, Olecku, Olsztynku, Orzyszu, Ostródzie, Pasłęku, Pieckach, Purdzie, Rucianem Nidzie, Rybnie, Sępopolu, Srokowie, Suszu, Stawigudzie, Szczytnie, Węgorzewie, Wielbarku, Wikielcu i Zalewie.

W wielu miastach o godzinie 20 rozbłysło „światełko do nieba”. Ta niepisana tradycja symbolicznie zwieńczyła 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całym kraju do godziny 20. w odbywających się kwestach, licytacjach czy wysyłanych SMS-ach Orkiestra uzbierała blisko 55 milionów złotych. Kwota ta cały czas się zmienia. W ubiegłym roku zebrano blisko 176 milionów złotych, w tym prawie 89 milionów w zbiórce publicznej.

 WOŚP za granicą

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała za granicą m.in. w Belgii, W. Brytanii, Irlandii, w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Rosji, USA i Kanadzie. W Australii WOŚP zbierała pieniądze na walkę z pożarami, które pustoszą kraj od października. Sztaby WOŚP działają również w Nowej Zelandii, Tajlandii, Singapurze, Indonezji, Japonii czy Meksyku.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio za M.Lewiński/ M.Stankiewicz/ A.Puzdrowska/D.Grzymska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, WOŚP, Olsztyn, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, finał
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Olsztynie od soboty. „Chcemy bić kolejne rekordy”

W niedzielę  główny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale w Olsztynie - podobnie jak w wielu innych polskich miastach - wydarzenia tegorocznej Orkiestry zaczęły się już...

Zamknij
RadioOlsztynTV