Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do końca stycznia przedłużono dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto może z niego skorzystać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można będzie pobierać do 31 stycznia – powiedziała minister Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wyjaśniła, że będzie on wypłacany na dotychczasowych zasadach, czyli tylko wtedy, kiedy placówka, do której dziecko uczęszcza, zostanie zamknięta. Minister przypomniała, że zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą korzystać z tego zasiłku do 17 stycznia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy, zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych, wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

 

Autor: IAR
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Niebezpieczny wypadek koło Elbląga. Trzy osoby trafiły do szpitala

Trzy osoby zostały ranne w wypadku pod Elblągiem. Na drodze powiatowej między Tropami Elbląskimi a Żurawcem dachował samochód osobowy. Wypadek wydarzył się około godziny 20. Z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV