Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony. Do kiedy będzie można korzystać ze świadczenia?

Fot. gov.pl

Po raz kolejny przedłużony został zasiłek opiekuńczy z ZUS dla rodziców – tym razem do 25 czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego.

Przysługuje rodzicom dzieci do ósmego roku życia i tych z niepełnosprawnościami w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a nie zdrowotnemu – co jest, niestety, często mylone przez klientów. Ubezpieczeniu chorobowemu podlegamy obowiązkowo pracując na umowę o pracę. W przypadku umowy zlecenia czy prowadzenia działalności gospodarczej, ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i trzeba do niego się zgłosić oraz opłacać terminowo składkę

– mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS.

00:00 / 00:00

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie należy się w sytuacji, gdy w tym czasie w domu jest drugi z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny i może zająć się dzieckiem.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, ZUS, koronawirus, opieka nad dziećmi, zasiłek opiekuńczy
Elbląski szpital powoli wraca do normalnej pracy. Co dalej z oddziałem covidowym?

Elbląski szpital miejski przywrócił pracę części oddziałów, co oznacza powrót do operacji, rehabilitacji i leczenia pacjentów z Elbląga i okolic. Placówka nadal utrzymała miejsca przeznaczone dla...

Zamknij
RadioOlsztynTV