Dawni właściciele dostaną odszkodowanie za gospodarstwo na Warmii
615 tys. zł odszkodowania, z odsetkami od daty wyroku w pierwszej instancji, zapłaci Skarb Państwa rodzinie dawnych właścicieli za nieruchomość na Warmii, przejętą po ich wyjeździe do RFN w 1976 roku – zdecydował w czwartek Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Oddalił jednak apelację tej rodziny, by odsetki zostały przez sąd naliczone w korzystniejszej dla niej formie. Skarb Państwa swojego odwołania nie składał, chciał jedynie oddalenia tej apelacji. Wyrok jest prawomocny.
Chodzi o gospodarstwo w Mątkach k. Jonkowa . W 1976 roku jego właściciele wyjechali z Polski, a majątek przejął na własność Skarb Państwa. Po latach okazało się, że decyzja o przejęciu została podjęta bez podstawy prawnej.
Sprawa o odszkodowanie wytoczona Skarbowi Państwa przez rodzinę posiadającą przed laty gospodarstwo w Mątkach to jedna z wielu, jakie toczą lub toczyły się w sądach okręgowym w Olsztynie i apelacyjnym w Białymstoku.
Dawni mieszkańcy, których gospodarstwa sprzedano nowym właścicielom, nie mają możliwości prawnej odzyskania nieruchomości. Mogą natomiast starać się o wypłatę odszkodowań ze strony Skarbu Państwa.
Najgłośniejszą sprawą o odzyskanie mienia była sprawa Mazurki Agnes Trawny, która kilka lat temu ubiegała się o zwrot gospodarstwa w Nartach koło Szczytna, należącego do Skarbu Państwa i zarządzanego przez Lasy Państwowe. Sądy – Rejonowy w Szczytnie i Okręgowy w Olsztynie – odmówiły jej zwrotu mienia, natomiast Sąd Najwyższy przyznał jej rację i nakazał zwrot gospodarstwa.
Oprócz gospodarstw rolnych przesiedleńcy wyjeżdżając do RFN zostawiali także nieruchomości leśne. Dawni właściciele także je odzyskują. Jednak sprawy dotyczące nieruchomości leśnych nie są ostatecznie zakończone. Otóż Lasy Państwowe wytaczają z kolei sprawy dawnym przesiedleńcom z Warmii i Mazur i przejmują z powrotem własność ich nieruchomości leśnych. Skarb Państwa reprezentowany przez Lasy Państwowe składa bowiem wnioski dotyczące stwierdzenia zasiedzenia własności nieruchomości leśnych. Taki tryb pozwala na uzyskanie statusu właściciela nieruchomości, którą się posiada pod warunkiem upłynięcia określonego przepisami czasu.
(pap/as)