Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dariusz Bonisławski: Zwiększa się liczba repatriantów przyjeżdżających do Polski

Fot. Archiwum RO

Proces repatriacji jest dużo bardziej przyjazny dla przyjeżdżających. Ustawa obiecuje im pomoc – komentował w Porannych Pytaniach Dariusz Bonisławski, prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Polski rząd często wspomina o polskich repatriantach, czyli rodakach mieszkających za granicą. Jak zaznacza Dariusz Bonisławski, istotna w tym kontekście jest ustawa, która weszła w życie rok temu:

Bardzo nas to przybliża do momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że jest to skuteczne narzędzie. Zdecydowanie zwiększa się liczba przyjazdów. Wypracowane przez ustawę rozwiązania powodują, że przyjeżdżający do Polski mają dużo łatwiej. Proces repatriacji jest dużo bardziej przyjazny dla przyjeżdżających. Ustawa obiecuje im pomoc. Dodatkowo zagraża nam niż demograficzny – brakuje rąk do pracy, co powoduje, że inaczej patrzy się na repatriantów. Przeprowadziliśmy ostatnio badania – głównym pytaniem było, ilu Polaków wie, co to jest repatriacja. Okazało się, że jedynie połowa respondentów deklaruje znajomość tego terminu. Były to głównie osoby starsze.

Czy możliwe jest, aby w ciągu 10 lat do kraju przyjechało ok. 10 tysięcy rodaków? Prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska wierzy, że jest to do zrealizowania.

Przypomnę, że Najwyższa Izba Kontroli kilka lat temu stwierdziła, że wyraźnie spada odsetek osób przyjeżdżających do Polski. Od 2004 roku coraz mniej osób, m.in. z Kazachstanu, znajdowało się w grupie repatriacyjnej. Skutkowało to zmniejszeniem zainteresowania języka polskiego. Teraz przed nami ważne zadania: pokazanie zalet ustawy repatriacyjnej oraz przygotowanie osób, które mieszkają w dawnych republikach ZSRR. Nie jest to proces czysto techniczny – musimy im pokazać, czym jest Polska, nauczyć języka. Nie popadajmy w euforię, jest to skomplikowany proces.

Dariusz Bonisławski odniósł się także do spotkania w Ostródzie, gdzie poruszono temat Litwy oraz Lokalnych Ośrodków Metodycznych.

Jest to ośrodek doskonalenia nauczycieli stowarzyszenia Wspólnota Polska, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Przygotowujemy liderów, którzy w swoich swoich środowiskach lokalnych mają pomagać nauczycielom uczącym w szkołach. Takie ośrodki działają w Chicago, Madrycie, Dublinie, Budapeszcie i w Sydney. W Ostródzie spotkali się liderzy spotkali się właśnie m.in. z nauczycielami. Na Litwie i Białorusi planujemy otworzyć kolejne dwa ośrodki

– mówił.

Posłuchaj rozmowy z Dariuszem Bonisławskim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ustawa, repatrianci, Wspólnota Polska, Dariusz Bonisławski
Marcin Zieleniecki: Nowa ustawa usprawni korzystanie z rehabilitacji przez osoby niepełnosprawne

Nowe rozwiązania wspierające osoby niepełnosprawne przedstawił w Ostródzie Marcin Zieleniecki - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o ustawę, która weszła w życie pierwszego lipca....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV