Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania, Region
Czym są ekoschematy i do czego mają zachęcić rolników? Posłuchaj Porannych Pytań
– Ekoschematy mają zachęcić rolników do podejmowania niektórych działań – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceszef warmińsko-mazurskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Łukasz Bartkowski.
Ekoschematy wprowadza Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To nowa pula unijnych pieniędzy dla rolników.
Na przykład ekoschemat: łąki miododajne czy rośliny miododajne ma zachęcić rolnika do posiania czy pozostawienia łąk kwietnych składających się z co najmniej dwóch gatunków roślin miododajnych – tak, by pszczółki mogły bezpiecznie spędzać czas, gdy zbierają miód. Nie wolno kosić takiej łąki szybciej niż 31 sierpnia i oczywiście nie można tam stosować środków ochrony roślin.
Pozostałe ekoschematy będą związane ze wsparciem na: prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, biologiczną ochronę upraw, retencjonowanie wody na użytkach zielonych, rolnictwo węglowe oraz na dobrostan zwierząt.
Łukasz Bartkowski, wicedyrektor Warmińsko-Mazurskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dodał, że będzie więcej pieniędzy na poprawę warunków bytowania zwierząt. Zakłada to Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27.
Nowy dobrostan zwierząt zachęca jeszcze do kolejnych gatunków – wcześniej były świnie, lochy, tuczniki, krowy i weszły owce, teraz dodatkowo wchodzą kozy, konie i drób. Chodzi o to, by zwiększyć im powierzchnię, w której żyją przynajmniej o 20% – tak już było, ale w nowym dobrostanie zwierząt można zwiększyć o 50% i wtedy płatność jest jeszcze większa.
Unijni urzędnicy oraz przedstawiciele polskiego ministerstwa rolnictwa podkreślają, że dzięki dobrostanowi zwierząt można odbudować część gospodarstw hodowlanych w Polsce oraz zatrzymać niekorzystną tendencję likwidacji hodowli.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko