Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy uczniowie noszą za ciężkie plecaki? Rozmowy o edukacji, programie Dobry Start oraz zajęciach dodatkowych

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Z badań Fundacji Rosa wynika, że prawie połowa najmłodszych uczniów ma za ciężkie tornistry. Dzieci noszą ponad kilogram zbędnych rzeczy – kilka piórników, ciężkie termosy, bidony, zabawki. Rekordzista miał aż 77% przedmiotów niepotrzebnych podczas lekcji.

Monika Stankiewicz, mama trójki dzieci: Nikodema – 8 lat, Łucji – 11 lat i Wiktora – 13 lat była Gościem Agnieszki Lipczyńskiej.

A. Lipczyńska: Jaką formę edukacji mają dzieci?

M. Stankiewicz: Moje dzieci się uczą w szkole i w domu. Najstarszy od kilku lat jest w edukacji domowej. Moja córka właśnie w tej chwili na edukację domową przechodzi, natomiast najmłodszy jest dzieckiem szkolnym i myślę, że przez jakiś czas jeszcze tak pozostanie.

A. Lipczyńska: Jakie są różnice w tworzeniu wyprawki szkolnej jeśli chodzi o edukację domową oraz tradycyjną?

M. Stankiewicz: Edukacja domowa jest tańsza pod tym względem, natomiast nie jest to duża różnica. Potrzebujemy pewnych przedmiotów, którymi się posługujemy w czasie nauki wspólnej, czyli indywidualnej. Jednak mam większy wpływ na to, co kupuję dla dzieci uczących się w domu.

A. Lipczyńska: A ile to wszystko kosztuje?

M. Stankiewicz: Z roku na rok mniej więcej w młodszych klasach szkoły podstawowej trzeba wydać około 250 złotych na jedno dziecko zakładając, że kupujemy plecak średnio co półtora roku.

A. Lipczyńska: Czy program 300+ to spora pomoc?

M. Stankiewicz: W naszym przypadku – tak jak wspomniałam – to rzeczywiście pokrywa większość kosztów średniej wyprawki szkolnej. Jednak zdaję sobie sprawę, że są na pewno rodziny, którym może to być za mało.

A. Lipczyńska: Ponad połowa dzieci ma za ciężkie tornistry, a często są tam niepotrzebne rzeczy. Czy Pani zagląda do plecaków swoich dzieci?

M. Stankiewicz: Przyznam, że nie zaglądam zbyt często, żeby się nie denerwować. Czasami biorę plecak w rękę i czuję, że coś jest nie tak. Rzeczywiście dzieci noszą tam mnóstwo rzeczy, niekoniecznie szkolnych. Znajdują się tam np. samochody i karty do wymiany.

Posłuchaj rozmowy z Moniką Stankiewicz

Kolejnym gościem Agnieszki Lipczyńskiej był Marcin Jastrzębski – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

A. Lipczyńska: Jakie jest zainteresowanie programem Dobry Start na Warmii i Mazurach? Ile wniosków złożono?

M. Jastrzębski: Na Warmii i Mazurach zainteresowanie tym programem było bardzo duże. Przez dłuższy czas byliśmy jako województwo na pierwszym miejscu w kraju. Liczba złożonych i rozpatrzonych wniosków klasyfikowała nas na pierwszym miejscu. Później się to wyrównało, ale nadal jesteśmy tutaj w czołówce realizacji tego programu.

A. Lipczyńska: A jak to wygląda w liczbach?

M. Jastrzębski: Na dzień dzisiejszy mamy w województwie 131 715 przyznanych świadczeń, z tym, że świadczenie dotyczy jednego dziecka. Szacunkowe dane, które mieliśmy z gmin zakładały, że uprawnionych do tego świadczenia na 2018 rok będzie 196 673 dzieci.

A. Lipczyńska: Większość świadczeń została już przyznana?

M. Jastrzębski: Tak. Wniosek składa rodzic albo opiekun prawny, faktyczny.

Wnioski do programu Dobry Start można składać do 30 listopada 2018 roku.

Posłuchaj rozmowy z Marcinem Jastrzębskim

Czy warto zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia i na jakie oraz kiedy ewentualnie odpuścić? O tym opowiada Anna Rutkowska – psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Anną Rutkowską

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, Bliższe spotkania, tornister, Dobry Start
„Przez lata byliśmy wykluczeni nie tylko komunikacyjnie, ale i cyfrowo”. 140 szkół na Warmii i Mazurach z dostępem do bezpłatnego internetu

Umowę na dostęp do szerokopasmowego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) podpisali dziś przedstawiciele 140 szkół z terenu województwa. W sumie akces zgłosiło 200 z...

Zamknij
RadioOlsztynTV