Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy pojęcie „elektronicznej osobowości” wejdzie do języka prawniczego? Eksperci są zgodni: na razie brak odpowiednich przepisów

Fot. fotolia.pl

Rozwój nowoczesnych technologii to ogromne wyzwanie dla prawodawców. Dziedziczenie dóbr cyfrowych, naruszenie dóbr osobistych przez sztuczną inteligencję czy cyberstalking – to niektóre z tematów poruszanych przez prawników podczas ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Wciąż pojawiają się nowe pytania z różnych dziedzin prawa. Na przykład do kogo należą prawa własności do książki napisanej przez sztuczną inteligencję lub co zrobić gdy złamie ona prawo? Jak mówi Magdalena Piśko z Uniwersytetu Warszawskiego trudno za wszystkie konsekwencje działania sztucznej inteligencji winić programistę. Takie stanowisko wzbudza jednak wiele kontrowersji.

Podobnie jest w przypadku szkód wyrządzonych przez roboty. Dlatego prawnicy zastanawiają się nad wprowadzeniem pojęcia „elektronicznej osobowości”. Dzięki takiemu rozwiązaniu – sugerowanemu przez Parlament Europejski – ewentualnym poszkodowanym łatwiej byłoby dochodzić roszczeń. Ten pomysł również ma tyle samo zwolenników co przeciwników.

Wszyscy uczestnicy dyskusji zgadzają się natomiast co do tego, że w tej chwili głównym czynnikiem opóźniającym wprowadzanie w życie najnowocześniejszych rozwiązań jest brak odpowiednich przepisów.

Posłuchaj relacji Marka Michalskiego

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Michalski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, technologia, sztuczna inteligencja, nowe technologie, Cyberstalking, Magdalena Piśko
Kuratorium oświaty podaje: pensje nauczycieli wzrosną o ponad 16 %

Warmińsko-mazurski kurator oświaty wylicza, o ile wzrosną pensje nauczycieli. I zapewnia – szkoły przygotowują się do przeprowadzenia egzaminów w terminie. Jak wylicza kuratorium, w okresie od...

Zamknij
RadioOlsztynTV