Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy podwyżki w czasie pandemii to dobry pomysł? Posłuchaj Porannych Pytań

Podwyżki cen biletów w Olsztynie oraz projekt uchwały Rady Miasta w sprawie upamiętnienia dawnego cmentarza ewangelicko-augsburskiego w były tematami Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli radni Krzysztof Narwojsz i prof. Mirosław Gornowicz.

– Byliśmy przeciwni podwyżkom cen biletów jednorazowych w komunikacji miejskiej – poinformował olsztyński radny klubu PiS Krzysztof Narwojsz. Radny przekonywał, że pandemia to zły moment na podwyżki.

Uważamy, że nie czas, nie pora na takie podwyżki. Jest czas pandemii. Tym bardziej, że są tak znaczące i uderzają w obywateli, którzy chcą korzystać z komunikacji miejskiej nieregularnie i nie posiadają Olsztyńskiej Karty Miejskiej.

Prof. Mirosław Gornowicz radny klubu prezydenta Olsztyna Ponad Podziałami przekonywał, że podwyżka dotyczyła tylko jednego rodzaju biletów.

Te podwyżki dotyczą jedynie jednorazowych biletów papierowych. Około 125 tys. mieszkańców Olsztyna ma Olsztyńską Kartę Miejską. Dla nich ani o grosz ceny nie wrosną. Celem tego, o czym mówimy, jest związanie mieszkańców z kartą miejską.

Radni ostatecznie przegłosowali, że bilet jednorazowy zdrożeje w stolicy regionu z 3 złotych 40 groszy do 4 złotych. Za nowymi cenami głosowało 13 radnych, 9 było przeciw. Nowe ceny biletów jednorazowych zaczną obowiązywać w kwietniu.

Uchwała w sprawie upamiętnienia dawnego cmentarza

Radny Krzysztof Narwojsz skrytykował projekt uchwały Rady Miasta w sprawie upamiętnienia dawnego cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Olsztynie. W Porannych Pytaniach mówił, że uchwała była źle przygotowana. Podkreślił, że PiS nie jest przeciwko upamiętnieniu nekropolii, ale przeciwko formie, w jakiej ma być to zrobione. Natomiast w projekcie nie było weryfikacji nazwisk osób, które spoczywały na tym cmentarzu.

Mam wrażenie, że radni Platformy Obywatelskiej i ugrupowania zagubili się w tym, skąd nasz naród, skąd nasz ród, skąd się bierze historia i duży ukłon został wykonany w stronę Niemiec, bez wzajemności oczywiście. Przenoszą politykę pana Donalda Tuska na podwórko Olsztyna – tak uważamy.

Prof. Mirosław Gornowicz stwierdził, że uchwała była wynikiem wcześniejszych ustaleń związanych z prowadzonymi w tym miejscu inwestycjami.

Chcę tylko przypomnieć, że Stowarzyszenie Święta Warmia w 2018 roku złożyło wniosek o wpisanie tego cmentarza do rejestru zabytków. I gdyby sprawy poszły w tym kierunku, ta inwestycja, która jest tam realizowana, nigdy nie doszłaby do skutku. W związku z tym, zawarte zostało porozumienie między Parafią Ewangelicko-Augsburską, Stowarzyszeniem Święta Warmia i gminą Olsztyn. I to porozumienie trzeba zrealizować.

Cmentarz ewangelicko-augsburski istniał w Olsztynie u zbiegu obecnych ulic 1 Maja i Partyzantów. Wśród pochowanych tam osób był Oskar Belian, burmistrz i nadburmistrz Olsztyna, zasłużony dla rozwoju miasta, a jednocześnie realizator niemieckiej polityki Kulturkampf i działacz nacjonalistycznej Hakaty.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Niebojewska

Droższe bilety i parkowanie. Rada Miasta Olsztyna przegłosowała podwyżki

 

Więcej w Olsztyn, Poranne Pytania, radni, bilety
Dwa samochody zderzyły się na ul. Bałtyckiej w Olsztynie

W środę wieczorem kierowców czekały utrudnienia w ruchu w rejonie skrzyżowania ul. Bałtyckiej i Rybaki w Olsztynie. Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. - Ze...

Zamknij
RadioOlsztynTV