Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Droższe bilety i parkowanie. Rada Miasta Olsztyna przegłosowała podwyżki

Droższe bilety, parkowanie, a także… przygotowanie zwłok do pochówku. Rada Miasta Olsztyna zaakceptowała podwyżki niektórych usług komunalnych.

Rada Miasta Olsztyna zajęła się projektami uchwał podnoszącymi opłaty za niektóre miejskie usługi. Radni najdłużej debatowali nad podniesieniem cen biletów jednorazowych w Olsztynie. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zaproponował, by bilet jednorazowy zdrożał z 3 złotych 40 groszy do 4 złotych.

Podwyżka nie będzie dotyczyła tych, którzy płacą Olsztyńską Kartą Miejską. Nie zmieniają się też ceny biletów miesięcznych. To wszystko z powodu spadających wpływów ze sprzedaży biletów, wywołanych pandemią.

Pewne działania musiały przez nas zostać podjęte, by rozkład jazdy i ofertę przewozową utrzymać na możliwie najwyższym poziomie. Wyszliśmy z propozycją, która przede wszystkim ma zapewnić brak zmiany ceny dla osób korzystających regularnie z komunikacji miejskiej i korzystających z Olsztyńskiej Karty Miejskiej

– mówi Marcin Szwarc, dyrektor Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu.

00:00 / 00:00

Przeciwko podwyżce wypowiadali się nawet niektórzy radni współrządzącej miastem Koalicji Obywatelskiej, wskazując, że nie znamy dokładnych efektów ubiegłorocznej podwyżki cen biletów.

Nie mamy możliwości, żeby ocenić skutki poprzedniej podwyżki, a już mówimy o wprowadzeniu kolejnej, co moim zdaniem jest niewłaściwie. Nie jestem też przekonana, czy rozwiązaniem na spadek pasażerów jest podnoszenie kosztów usługi

– mówi radna Koalicji Marta Kamińska.

00:00 / 00:00

Ratuszowa opozycja proponowała zaś rozwiązanie idące w zupełnie przeciwnym kierunku.

Są takie miasta jak Frombork, który rozważa zupełnie bezpłatną komunikację miejską. Jeżeli np. mamy ze sprzedaży biletów kwotę, która nie jest znacząca w całym budżecie, to może pomyśleć o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej

– mówi Krzysztof Narwojsz, radny Prawa i Sprawiedliwości.

00:00 / 00:00

Ostatecznie większość radnych zagłosowała za podniesieniem cen. ZDZiT informuje natomiast, że koszty komunikacji publicznej w Olsztynie wynoszą około 100 milionów złotych rocznie, z czego niecałą jedną trzecią pokrywają dochody ze sprzedaży biletów. Za nowymi cenami głosowało 13 radnych, 9 było przeciw. Nowe ceny biletów jednorazowych zaczną obowiązywać w kwietniu.

Dużo krótsza dyskusja towarzyszyła projektowi podnoszącemu opłaty w Strefie Płatnego Parkowania. Tu również podwyżka ma nastąpić w kwietniu, za jej wprowadzeniem głosowało 15 radnych, 7 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Stawki wzrosną o kilkadziesiąt groszy za godzinę w zależności od części strefy. Ta podwyżka również wejdzie w życie od początku kwietnia.

Wcześniej, bo w lutym, zmienią się niektóre opłaty na cmentarzach komunalnych – będą dotyczyły przede wszystkim przygotowania zwłok do pochówku.

Rada Miasta nie zajęła się natomiast projektem uchwały podnoszącej opłaty za ogródki gastronomiczne, ponoszone przez olsztyńskich restauratorów. Miasto na razie postanowiło wycofać się z tego projektu.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Policyjne kontrole: kilkaset mandatów i wnioski do sądu za brak maseczek

Minionej doby warmińsko-mazurscy policjanci odnotowali w całym regionie 870 wykroczeń związanych z brakiem maseczki. 227 osób ukarali mandatami, a 25 osób, które nie chciały przyjąć mandatu,...

Zamknij
RadioOlsztynTV