Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy dane z rejestru KRS wciąż można pobrać w sądzie?

Krajowy Rejestr Sądowy to jedna z ogólnodostępnych baz, dzięki której szybko możemy dotrzeć do najważniejszych danych, które pomogą nam ocenić, w jakiej kondycji finansowej znajduje się firma czy fundacja. W jaki sposób można zapoznać się ze zgromadzonymi tam informacjami?

KRS – podstawowe informacje i podstawa prawna

Prace zmierzające do uruchomienia rejestru rozpoczęto jeszcze w latach 90. XX wieku. Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym została przegłosowana 20 sierpnia 1997 roku, jednak sam zbiór nie został wtedy oficjalnie upubliczniony. Ustawa stanowiła raczej o tym, jakie dane będą wchodzić w jego skład.

Zdecydowano, że w nowym zbiorze odnajdziemy też informacje, jakie wcześniej były gromadzone na przykład w Rejestrze Stowarzyszeń oraz Rejestrze Handlowym, którego historia w Polsce sięgała 20-lecia międzywojennego.

Taka decyzja ustawodawcy doprowadziła do zlikwidowania wszystkich pomniejszych zbiorów i przeniesienia gromadzonych tam rekordów do Krajowego Rejestru Sądowego. Stare bazy danych przestały funkcjonować w polskim porządku prawnym.

Po utworzeniu zbioru i przeniesieniu tam wszystkich niezbędnych rekordów KRS został oficjalnie uruchomiony 1 stycznia 2001 roku. Na dziś dzień jest to jedna z największych i najbardziej kompletnych baz w Polsce o charakterze ogólnodostępnym, czyli takim, do którego mają wgląd wszyscy zainteresowani obywatele Polski.

W naszym kraju funkcjonują wprawdzie większe bazy danych, na przykład baza PESEL oraz informacje gromadzone w bazach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak nie istnieje możliwość, by każdy obywatel mógł zapoznać się z rekordami innych osób, z którymi na przykład nie jest spokrewniony.

Jak najwygodniej korzystać z bazy KRS

Od 2012 roku, kiedy zakończyła się digitalizacja zasobów zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Sądowym, każdy z nas może zapoznać się z informacjami tam zawartymi przez internet, na przykład korzystając z serwisu ALEO.com, który oferuje dostęp do w pełni darmowej wyszukiwarki: https://aleo.com/pl/funkcje/baza-firm/wyszukiwarka-krs. Wyszukiwanie i generowanie informacji z portalu jest usługą nieodpłatną.

To najprostszy i najwygodniejszy sposób, by szybko zapoznać się nie tylko z danymi z KRS, ale też takich baz, jak NIP czy REGON. Wystarczy dostęp do internetu, by szybko zdobyć ważne dla nas informacje. Nie trzeba składać żadnych wniosków czy stać w kolejce.

Zwłaszcza teraz, w erze pandemii i obostrzeń, jakie narzucił na nas wszystkich COVID-19, jest to polecana metoda, która dodatkowo ogranicza też kontakt z innymi osobami, a co za tym idzie, możliwość zarażenia się.

Czy dostęp do bazy KRS przez Sądy Rejonowe wciąż działa?

Przez pierwszą dekadę funkcjonowania Krajowego Rejestru Sądowego, dostęp do niego był możliwy tylko w wybranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, 21 Sądach Rejonowych ulokowanych na terenie wszystkich województw w Polsce.

Ustawodawca umożliwiał pobranie odpisów w wersji papierowej, które miały charakter prawnie wiążący. Mimo tego, że z biegiem czasu znaczenie tej formy uzyskania odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego wciąż traciło na znaczeniu – głównie za sprawą postępującej informatyzacji – to żaden z gabinetów rządzących nie zdecydował się na nowelizację Ustawy o KRS i rezygnację z tej formy uzyskania odpisu.

Oznacza to, że dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego w wybranych Sądach Rejonowych wciąż jest jak najbardziej możliwy. Co więcej, czas niezbędny do wygenerowania odpisu jest bardzo krótki, dzięki czemu osoby, które zdecydują się na wizytę w Sądzie, raczej nie będą musiały poświęcić zbyt wiele czasu na uzyskanie interesujących ich informacji.

Jakie informacje można znaleźć w bazie KRS?

Jest to niezwykle rozbudowana baza, która składa się aż z sześciu zbiorów. Najnowszy, szósty, został dodany w grudniu 2020 roku i wprowadził informacje o dłużnikach niewypłacalnych. Mimo pewnych kontrowersji, jakie pojawiły się przy wprowadzeniu tego zbioru, należy wskazać, że zapisy chronią przedsiębiorców i zmniejszają szanse na związanie się umową z firmą, której kondycja finansowa może budzić pewne obawy.

W KRS odnajdziemy też dane teleadresowe firmy, informacje o prokurze, a także dane o numerze NIP czy REGON. Jeśli wybrany podmiot powstał na skutek połączenia się ze sobą kilku firm, to dzięki KRS będzie można szczegółowo prześledzić cały proces.

W Krajowym Rejestrze Sądowym odnajdziemy nie tylko dane o firmach. Dzięki temu zbiorowi zapoznamy się też ze szczegółowymi danymi o stowarzyszeniach rejestrowych, fundacjach, a nawet o placówkach ochrony zdrowia.

 

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w artykuł sponsorowany
Dlaczego skuteczne pozycjonowanie stron będzie nadal ważne dla sukcesu finansowego w 2021 roku

Dlaczego skuteczne pozycjonowanie stron będzie nadal ważne dla sukcesu finansowego w 2021 roku Nastał nowy rok, a wraz z nim czas na nieuniknione podsumowania i prognozy...

Zamknij
RadioOlsztynTV