Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Człowiek pomoże przyrodzie. Na Mazurach odtworzone zostaną siedliska lęgowe żółwia błotnego

Mierzenie mazurskich żółwi błotnych. Fot. Jarosław Opas, Nadleśnictwo Olsztynek

Ponad 2 miliony 700 tysięcy euro zostanie przeznaczonych na ochronę płazów i gadów w warmińsko – mazurskiem i lubuskiem oraz na duńskiej wyspie Skaro.

Projekt, dofinansowany z unijnego programu LIFE, przewiduje m.in. odtworzenie siedlisk lęgowych żółwia błotnego i budowę zimowych kryjówek dla kumaka nizinnego.

Jak poinformowała dr Anna Krzysztofiak z zaangażowanego w projekt Stowarzyszenia Człowiek i Przyroda, celem przedsięwzięcia jest poprawa warunków życia płazów i gadów w pięciu obszarach Natura 2000: mazurskiej ostoi żółwia Baranowo, ostoi piskiej, Puszczy Rominckiej, ujściu rzeki Ilanki oraz Sydfynske Ohav w Danii. Działania ochronne obejmą głównie populacje żółwia błotnego (Emys orbicularis) i kumaka nizinnego (Bombina bombina).

Są to nie tylko gatunki uznane za zagrożone, ale również tzw. gatunki parasolowe. Oznacza to, że działania ochronne wobec nich pośrednio przyczyniają się również do ochrony innych gatunków występujących w danym środowisku.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2023 roku. Wybrano już wykonawców części zaplanowanych działań, a także wykonano pierwsze prace przy odtwarzaniu siedlisk lęgowych żółwia błotnego w mazurskiej gminie Mikołajki.

Po raz pierwszy w tego typu działaniach nie skupiono się jedynie na poprawie warunków w miejscach rozrodu płazów, ale zaplanowano również budowę dla nich kryjówek, w których będą mogły przetrwać zimę. Miejsca hibernacji będą przypominać system małych jaskiń, zbudowanych z kamieni w zagłębieniach ziemi. Mają zapewnić kumakom schronienie przed drapieżnikami i odpowiednią temperaturę w zimie.

Projekt zakłada również m.in. rewitalizację kilkudziesięciu oczek wodnych dla płazów oraz siedlisk żółwia błotnego na Warmii i Mazurach, budowę progu piętrzącego w Nowych Sadach i przepustów pod drogami dla drobnych zwierząt kręgowych, a także odtworzenie duńskiej populacji kumaka nizinnego.

Całkowity koszt projektu sięga 2 miliony 770 tysięcy euro, z czego 60 procent pokrywa Komisja Europejska, a resztę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz współbeneficjenci. Beneficjentem koordynującym projekt jest województwie warmińsko-mazurskie, a zarządzającym Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda.

Mazurski żółw błotny. Fot. Jarosław Opas, Nadleśnictwo Olsztynek

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, zwierzę, euro, środki, przyroda, płazy
Do końca marca myśliwi odstrzelili ponad 275 tysięcy dzików. Polowania odbyły się między innymi na Warmii i Mazurach

To o ponad 90 tysięcy więcej niż zakładał plan na rok łowiecki 2018/2019 - wynika z informacji resortu środowiska. Ministerstwo dodało, że monitoruje stan odstrzału dzików....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV