Olsztyn, Polecane, Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna, Giżycko, Region, Regiony
Część miast regionu chce dystrybuować węgiel mieszkańcom
Które miasta Warmii i Mazur będą sprzedawać węgiel mieszkańcom? Część samorządów waha się, czekając na zakończenie prac nad odpowiednią ustawą. W Sejmie trwają prace nad ustawą o dystrybucji węgla przez samorządy.
Niektóre miasta województwa warmińsko-mazurskiego już deklarują, że włączą się w dystrybucję węgla pomiędzy mieszkańców. Chcą tak zrobić m.in. Braniewo i Giżycko.
Jeżeli ktokolwiek z naszych mieszkańców miałby marznąć zimą, to oczywiście jesteśmy zobowiązani do tego, by włączyć się w zapewnienie dostępu do opału. Możemy być gotowi w ciągu kilku tygodni na dystrybucję węgla, ponieważ Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dysponuje placem, ładowarką, wagą, kasa fiskalna to jest kwestia 2-3 dni
– mówi burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.
Część samorządów unika natomiast jednoznacznych deklaracji, czekając na zakończenie prac nad odpowiednią ustawą. Tak jest w Olsztynie, i to pomimo że miejska ciepłownia niedawno sprzedawała węgiel mieszkańcom.
Władze Olsztyna spotkały się z przedstawicielami składów działających na terenie miasta, rozmowy dotyczyły wypracowania formuły dystrybucji węgla. Na tę chwilę jest jeszcze zbyt wiele niewiadomych w projekcie ustawy, którą zajmuje się parlament, by podjąć ostateczne i wiążące decyzji
– mówi Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta Olsztyna.
Są też gminy, które muszą przezwyciężyć problemy techniczne. Tak jest w Gołdapi. Jej władze przekonują, że są zainteresowane dystrybucją węgla, ale muszą rozwiązać kwestie logistyczne.
Rozpoznajemy temat i możliwości, rozmawiamy z przedsiębiorcami, którzy mogliby przetransportować węgiel do gminy i zająć się dystrybucją, gdyż nie posiadamy większej spółki gminnej, która mogłaby sama się tym zająć
– przyznaje wiceburmistrz Gołdapi Joanna Łabanowska.
Według rządowego projektu ustawy, samorządy mogłyby kupić węgiel po cenie 1,5 tysiąca złotych za tonę, a następnie sprzedać go mieszkańcom za maksymalnie 2 tysiące złotych za tonę.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy