Cyberstres, czyli plaga naszych czasów
Nadmierna ekspozycja na ekrany, potrzeba bycia zawsze dostępnym oraz obawy o prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Eksperci alarmują, że coraz częściej mierzymy się z cyberstresem, który jest uczuciem przytłoczenia, zmęczenia i frustracji.
– Cyberstres to pojęcie, które wynika z nadmiernego i negatywnego obcowania z nowoczesnymi technologiami – mówiła w Radiu Olsztyn konsultantka kryzysowa Agnieszka Ewald, znana jako „Facetka od stresu”.
Badania pokazują, że nie potrafimy zarządzać swoim czasem spędzanym w sieci oraz ignorować powiadomienia np. z komunikatorów społecznościowych. Natłok cyfrowych bodźców sprawia, że coraz częściej wielu z nas mierzy się z cyberstresem. Jest to najczęściej uczucie przytłoczenia, zmęczenia i frustracji.
Dlatego należy zadbać o higienę cyfrową swojego dnia. Warto ograniczyć czas korzystania z urządzeń cyfrowych i mieć kontrolę nad swoją obecnością w sieci. Zdaniem ekspertów każdy powinien wyznaczyć sobie pory na korzystanie z takich technologii, a dodatkowo zadbać o aktywność fizyczną i zdrowy sen, nie zabierając chociażby telefonu do sypialni.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: I. Malewska
Redakcja: Ł. Sadlak