Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

COVID-19 w natarciu. Na Warmii i Mazurach rośnie liczba zakażeń patogenem

Fot. pixabay.com

Województwo warmińsko-mazurskie z najwyższym w kraju wskaźnikiem zachorowań na COVID-19 na 10 tysięcy mieszkańców. Od początku roku sanepid odnotował prawie 7 300 zakażeń, w tym 413 tylko w drugiej połowie października.

W Polsce rozprzestrzenia się jedna z odmian omikrona – dominuje genotyp Eris.

– Dla osób z dobrą odpornością, które nie są obciążone żadnymi poważnymi chorobami, nie jest niebezpieczny. Mogą przechodzić zakażenie jak przeziębienie, ale oczywiście trzeba je „wyleżeć” – mówi Joanna Równiak, specjalista zdrowia publicznego z warmińsko-mazurskiego sanepidu.

Dodajmy, że obecnie objawy zakażenia koronawirusem to kaszel, duszności wysoka gorączka, bóle głowy i gardła, a także utrata węchu.

Specjaliści zalecają, żeby przestrzegać zasad sanitarnych: przede wszystkim często myć ręce, a jeżeli mamy objawy, a musimy wejść w większe skupisko ludzi, warto nałożyć maseczkę.

Najnowsza wersja szczepionki przeciwko COVID-19 ma być dostępna w Polsce jeszcze w listopadzie. Preparat mogą przyjąć wszyscy – również te osoby, które do tej pory przyjęły pięć dotychczasowych, rekomendowanych dawek.

– Jednak przed nami także szczyt zachorowań na grypę, który zazwyczaj przypada od stycznia do marca. Warto więc pomyśleć, czy nie warto zaszczepić się przeciwko zarówno COVID-19, jak i grypie – tłumaczy Joanna Równiak.

Przypomnijmy, że szczepionki na grypę są refundowane dla osób niepełnoletnich, a także tych, które skończyły 65 lat.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej z Joanną Równiak

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Piasecka za A. Lipczyńska
Redakcja: K. Piasecka

Więcej w grypa, szczepienie
Bliższe Spotkania – 26.10.2023

O młodzieży podtrzymującej tradycje kulinarne oraz o sezonie zachorowań na grypę rozmawiali z gośćmi Bliższych Spotkań Izabela Malewska i Maciej Świniarski. Zdolna młodzież kultywuje rodzinne tradycje...

Zamknij
RadioOlsztynTV