Aktualności, Aplikacja mobilna, Debata Publicystyczna
Co katastrofa smoleńska zmieniła w Polakach? Debata publicystyczna
Mija 8 lat od tragedii, która poruszyła Polaków. Pamięć 96 ofiar katastrofy smoleńskiej uczczono dziś w wielu polskich miastach.
Składano wieńce i kwiaty, palono znicze. Były modlitwy i nabożeństwa, a także marsze pamięci. W rocznicę Katastrofy Smoleńskiej zastanawiamy się: co ta tragedia zmieniła w Polakach? Czy w 2018 roku potrafimy stanąć ponad podziałami?
Gospodarzem debaty był Marek Lewiński. Z zaproszenia do studia skorzystali:
- prof. Zbigniew Anculewicz – Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM
- dr hab. Waldemar Tomaszewski – Instytut Nauk Politycznych UWM
- Krzysztof Narwojsz – Prawo i Sprawiedliwość
- Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
Zbigniew Anculewicz
Powinniśmy stanąć razem. Jedna z najbardziej tragicznych katastrof lotniczych po II wojnie światowej, która dotknęła całej elity politycznej w Polsce powinna nas jednoczyć. Tak powinno być niezależnie od poglądów i barw politycznych (…) W tym dniu powinniśmy być duchowo razem z rodzinami ofiar, które zginęły pod Smoleńskiem. Czy potrafimy? Uważam, że spory są naturalną rzeczą demokratycznego społeczeństwa (…) Są takie wydarzenia, kiedy powinniśmy wzbić się ponad podziały i nasze poglądy, sympatię i antypatie (…) W obecnej sytuacji społecznej i politycznej jest to trudne.
Waldemar Tomaszewski
Katastrofa smoleńska była jedną z największych tragedii we współczesnej historii Polski (…) W ważnych momentach zawsze się jednoczymy. Wydarzenia, które są najbardziej zasadnicze dla narodu polskiego powodują, że w społeczeństwie powstają rożne koncepcje i sposoby myślenia (…) Tak było, gdy straciliśmy niepodległość (…) ale cel zawsze był jeden – dobro państwa Polskiego i myślę, że tak pozostało.
Jarosław Słoma
Jeśli patrzymy na Warszawę, gdzie przy nielegalnie postawionym pomniku, budowanym w ukryciu przed warszawiakami (…), rocznicowe obchody odbywają się z obecnością jednego nurtu politycznego to widać, że niestety ta wielka tragedia nie odbudowała polskiej wspólnoty narodowej. Dlaczego? Dlatego, że jedna partia polityczna wykorzystała żałobę, do zbudowania swojego modelu politycznego. PiS użył (…) kłamstwa smoleńskiego do ataku na instytucje państwa polskiego i władze państwowe, zarzucając im zbrodnię zamordowania prezydenta i współudział w zorganizowaniu zamachu smoleńskiego. Stworzono paliwo polityczne dla wyznawców religii smoleńskiej, co pozwoliło przetrwać szereg porażek wyborczych. To spoiwo dało im teraz władzę w wyniku zwycięstwa wyborczego (…)
Krzysztof Narwojsz
Wygląda na to, że w rocznicę katastrofy smoleńskiej nie potrafimy być razem. Jest to zaparcie polityczne. My jako PiS nie gramy katastrofa smoleńską, tylko dążymy do tego, żeby rzetelnie wyjaśnić przyczyny tej tragedii. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie to się stanie (…) Mieliśmy nadzieję, że odsłonięty w Warszawie pomnik będzie łączyć (…) Pomnik wybudowany został ze składek ludzi. Nie ma tu żadnych subwencji państwowych. Potrzebne jest miejsce, które upamiętni katastrofę, w której zginęło tyle osób. Dzieli nas to, że pewne rzeczy nie zostały wyjaśnione.
Posłuchaj debaty Radia Olsztyn
Redakcja: BSChromy