Bliższe Spotkania – 31.03.2022
O aktualnej sytuacji w Ukrainie, wsparciu pomocy nauczyciela oraz sposobach na wiosenne przesilenie rozmawiały z gośćmi Bliższych Spotkań Izabela Malewska i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz.
W Kijowie, wraz z ukraińskimi żołnierzami, jest Mateusz Lachowski – wolontariusz, dokumentalista. Czy faktycznie widać, że rosyjskie wojska wycofują się z okolic stolicy? Jak wygląda obecnie sytuacja w stolicy Ukrainy?
Jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę, cudzoziemcy uczący się w polskiej szkole, mogli korzystać ze wsparcia pomocy nauczyciela. Teraz taka osoba ze znajomością języka ukraińskiego jest nieoceniona.
Jakie jest zainteresowanie szkół z województwa warmińsko-mazurskiego pomocą nauczyciela? Jakie wymagania muszą spełnić osoby, które są pomocą nauczyciela? Wyjaśnił warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski.
W SP 14 w Olsztynie jest ponad 70 uczniów z Ukrainy – w tym część w oddziałach przygotowawczych. O pomocy w przystosowaniu ich do nowych warunków edukacji mówiła Ewa Romanowska dyrektor szkoły.
W Szkole Podstawowej nr 14 w Olsztynie pomocą nauczyciela jest pani Tatiana.
Jesienią mamy tzw. chandrę, a wiosną? Niektórych może dopaść… przesilenie. Przesilenie wiosenne sprzyja złemu samopoczuciu. Z uwagi na niestabilną pogodę możemy odczuwać m.in. senność, osłabienie, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją. Pojawiają się także problemy z odpornością. Z uwagi na objawy bywa potocznie nazywane „syndromem wiosennego zmęczenia”.
O tym, co dzieje się z naszymi organizmami mówił doktor Tomasz Kardacz, lekarz rodzinny z Olsztyna.
Forma fizyczna wpływa również na naszą psychikę – i odwrotnie. Jak radzić sobie z wiosennym przesileniem mentalnie? Radziła psycholog, Ewa Malanowska.
Redakcja: K. Ośko