Magdalena Kumelska-Koniecko: musimy wierzyć w traktaty, które podpisaliśmy
W Brukseli odbyły się szczyty NATO, Unii Europejskiej i grupy G7. Jak ważne, z perspektywy Polski i Ukrainy są informacje, które usłyszeliśmy w Brukseli? O tym mówiła dr Magdalena Kumelska-Koniecko, amerykanistka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która była gościem Bliższych Spotkań Radia Olsztyn.
Sytuacja jest wyjątkowa i powoduje wiele spotkań na najwyższym szczeblu. Zwróćmy choćby uwagę ilu istotnych polityków było w ostatnim czasie w Warszawie – dzieje się bardzo dużo
– powiedziała dr Magdalena Kumelska-Koniecko.
Przekaz jest jeden, że Europa jest zjednoczona. Czy tak to powinien odebrać Władimir Putin?
Na pewno władze Kremla nie spodziewały się tego, że NATO i UE tak mocno się skonsolidują i będą tak spójne w swoich stanowiskach – co jest bardzo trudne do wypracowania. Nie jest sztuką retorycznie potępić czyjeś działania, sztuką jest podjąć działania, które będą rezonowały na gospodarki europejski. Musimy być świadomi, że sankcja uderza w podmiot w kierunku którego jest kierowana, ale również oddziałuje na kraje, które te sankcje nakładają.
Co może nam przynieść wizyta prezydenta USA Joe Bidena, która dziś rozpoczyna się w Polsce? Jak ważne miejsce na mapie świata dla Stanów Zjednoczonych ma dziś Polska?
Bardzo ważne. Polska jest dziś łącznie z krajami bałtyckimi na froncie. Jest najbardziej odsłoniętym krajem NATO, stąd te wszystkie wizyty na najwyższych szczeblach dyplomatycznych w Warszawie, żeby podkreślić ten charakter relacji dwustronnych i wielostronnych, ale także, by zwrócić uwagę Kremla na to, że Polska jest chroniona przez swoich sojuszników. My musimy wierzyć w traktaty, które podpisaliśmy (…).
Posłuchaj rozmowy
Redakcja: A. Niebojewska