Bliższe spotkania – 25.10.2019 r.
Losy pomników w czasach przemian to temat, na który z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiała Małgorzata Sadowska.
W piątek w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyła się konferencja naukowa „Zachować – zmienić – zburzyć. Losy pomników w czasach przemian”. Konferencja była poświęcona niechcianym pomnikom powstałym w czasach PRL-u. W Olsztynie dużo kontrowersji budzi pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej Xawerego Dunikowskiego, pierwotnie nazwanego Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej. Pomnik potocznie nazywany „Szubienicami” odsłonięto w 1954 roku. Problem niechcianych pomników dotyczy wielu miast w Polsce i nie tylko – powiedział Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.
Posłuchaj rozmowy
Co zrobić z niechcianym dziedzictwem mówił dr hab. Waldemar Baraniewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Posłuchaj rozmowy
O pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, wcześniej Wdzięczności Armii Czerwonej Xawerego Dunikowskiego mówiły Agnieszka Tarasiuk, kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni w Warszawie, oddziału Muzeum Narodowego oraz dr Małgorzata Gałęziowska, kustosz w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy
Na podjęcie decyzji w sprawie olsztyńskich „Szubienic” potrzeba czasu – powiedział dr hab. Rafał Makała , historyk sztuki , profesor Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.
Posłuchaj rozmowy
Co zrobić, gdy niechciany pomnik jest wybitnym dziełem sztuki mówił dr hab. Jacek Friedrich historyk sztuki, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.
Posłuchaj rozmowy
To mieszkańcy Olsztyna powinni zdecydować co zrobić z pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej – powiedział prof. dr hab. Piotr Juszkiewicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Posłuchaj rozmowy
Redakcja: A. Chmielewska/A. Dybcio za D. Kucharzewska