Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Bliższe Spotkania – 25.09.2020

Fot. pixabay

Czym grozi siedzący tryb życia, praca z osobą bliską oraz zwyczaje żywieniowe i ich wpływ na masę ciała to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Gosia Sadowska – Bartoszewicz.

Według naukowców, każda godzina spędzona w pozycji siedzącej skraca życie o 21 minut. Długie siedzenie przed komputerem czy telewizorem prowadzi do rozwoju wielu chorób – między innymi kręgosłupa, ale nie tylko. Dlaczego ruch i prawidłowe siedzenie są tak ważne wyjaśniał Marcin Wożniak, trener personalny, fizjoterapeuta.

6-8 godzin siedzenia w biurze to dużo. Taki tryb pracy obciąża bardzo nasz kręgosłup i jeśli nie pilnujemy jak siedzimy, to w przyszłości będziemy mieli problemy zdrowotne. O tym mówiła Ewa Pawlak, fizjoterapeutka.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Z żoną, przyjacielem, mężem lub narzeczonym. Jak bliskie relacje wpływają na prowadzenie firm, biznesów? O plusach i minusach takiej pracy mówili Mirella i Marcin Kępczyńscy, którzy pracują razem, remontują, odmieniają wnętrza, mają program w TV i prowadzą własny kanał na YouTube.

O wspólnej pracy z mężem opowiedziała także pani Irena, nasza Słuchaczka.

00:00 / 00:00

To, co powiedziała pani Irena, że trzeba przezwyciężać różne trudności potwierdzają także Agnieszka i Piotr Kulasowie, psycholodzy, psychoterapeuci – małżeństwo, które pracuje razem.

Kiedyś uważana była za symbol dobrobytu i bogactwa, dziś za chorobę cywilizacyjną. Na otyłość cierpi 20 procent ludzi, a odsetek osób z nadwagą stale rośnie. Zwyczaje żywieniowe, czynniki psychologiczne i genetyczne mające wpływ na naszą masę ciała – zespół naukowców z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie realizuje projekt badawczy w tej dziedzinie. Mówi dr Małgorzata Obara-Gołębiowska, psycholog, uczestniczka projektu.

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, otyłość
Bezrobocie na Warmii i Mazurach najwyższe w kraju. Pracy nie ma ponad 50 tysięcy osób

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła w całym kraju średnio 6,1 procent, czyli tyle samo co w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV