Bliższe spotkania – 22.01.2020
Bezpieczeństwo na drogach – to temat, na który z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski.
W Polsce w terenie zabudowanym możemy poruszać się z prędkością do 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej. Poza miastem dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych to do 90 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej i do 140 km/h na autostradzie, jednak kierujący pojazdami powinni pamiętać o dostosowywaniu prędkości do panujących warunków na drodze.
Niestety przekraczanie dozwolonej prędkości jest wśród polskich kierowców nagminne i od lat jest główną przyczyną wypadków drogowych. W 2019 roku policjanci z wydziału ruchu drogowego ujawnili ponad dwadzieścia jeden tysięcy więcej przekroczeń prędkości niż w roku poprzednim. Jak poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach mówił mł. insp. Mariusz Tański, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy
Co to jest prędkość bezpieczna i czy potrzebne są kolejne zmiany w przepisach prawa o ruchu drogowym – mówił Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy
W ubiegłym roku odnotowano blisko milion sześćset tysięcy zarejestrowanych naruszeń przepisów o ruchu drogowym. O fotoradarach i ich skuteczności mówiła Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Posłuchaj rozmowy
W ruchu drogowym udział biorą nie tylko kierujący pojazdami, ale także piesi. Według policyjnych statystyk w ciągu jedenastu miesięcy ubiegłego roku doszło do 5932 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 656 osób – w tym 190 na przejściach dla pieszych, a 5391 zostało rannych. O pieszych w ruchu drogowym mówił Krzysztof Żuk, instruktor nauki jazdy od 37 lat, wiceprezes Stowarzyszenia Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy
Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska