Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Blisko 160 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce. Ilu na Warmii i Mazurach?

Fot. Adobe Stock

Już 160 tys. obywateli Ukrainy zatrudnili pracodawcy w ramach procedury upraszczającej biurokrację – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Najwięcej osób znalazło pracę w woj. mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że niemal połowa przybyłych uchodźców z Ukrainy to dzieci i nastolatkowie – niepełnoletni stanowią 47 proc. osób ubiegających się o PESEL. 48 proc. to pełnoletnie kobiety, a jedynie niespełna 5 proc. stanowią pełnoletni mężczyźni.Jak zauważa resort rodziny, dysproporcja w liczbie kobiet i mężczyzn ma swoje odzwierciedlenie również w danych dotyczących zatrudnienia. Według danych MRiPS spośród 160 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych na podstawie uproszczonej procedury, niemal 117 tys. to kobiety.

Obywatele Ukrainy bardzo dobrze odnajdują się na rynku pracy w Polsce. Warto jednak zauważyć, że cudzoziemcy już od wielu lat wypełniają braki kadrowe w naszym kraju

– podkreśliła minister Marlena Maląg.

Ministerstwo zwraca uwagę, że w latach 2012-2017 wydano ponad 5,3 mln zezwoleń legalizujących pracę cudzoziemca i w większości (ponad 3 mln) dotyczyły one obywateli Ukrainy. Z kolei w latach 2018-2022 wydano ponad 9,7 mln zezwoleń, w tym 8,2 mln dotyczyło obywateli Ukrainy.

Cudzoziemcy najczęściej są zatrudniani do prostych prac, a także w branży usługowej i przemyśle. Resort zaznacza, że zaobserwować można odpływ pracowników wykonujących pracę w rolnictwie – w pierwszych czterech miesiącach tego roku liczba ta była dwukrotnie mniejsza, niż w tym samym okresie 2021 r. Natomiast korzystniej wygląda napływ specjalistów do pracy w Polsce – w porównaniu do tego samego okresu 2021 r. odnotowano wzrost tej grupy zawodowej o ponad jedną trzecią (główne kierunki napływu specjalistów do Polski w 2022 roku to Ukraina, Białoruś i Indie).

Specustawa uprościła procedurę

W połowie marca tego roku weszła w życie rządowa specustawa, która uprościła procedurę zatrudniania obywateli Ukrainy. Obecnie zgodnie w przepisami ustawy mogą oni wykonywać pracę w Polsce bez dodatkowego obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Wystarczy, że pracodawca w ciągu 14 dni powiadomi urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby.

Niemal co piąta zatrudniona w ten sposób osoba pracuje na terenie województwa mazowieckiego, a co ósma – dolnośląskiego. Wielu obywateli Ukrainy pracuje również w województwach: wielkopolskim, śląskim i łódzkim. Bardzo nas cieszy, że obcokrajowcy znajdują zatrudnienie w różnych miejscach kraju

– podkreśla szefowa MRiPS.

Osoby, które potrzebują wsparcia w poszukiwaniu pracy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Zarówno obywatele Polski, jak i Ukrainy, mogą skorzystać tam np. z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń. W przypadku pytań dotyczących procedur zatrudnienia można również kontaktować się z portalem Zielona Linia oraz infolinią 19524. Warto również śledzić oferty pracy pojawiające się w Centralnej Bazie Ofert Pracy i na Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia.

Zobacz też: Najlepsze oferty pracy na Warmii i Mazurach >>> praca.radioolsztyn.pl

Z danych GUS wynika, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra. W marcu br. stopa bezrobocia spadła do poziomu 5,4 proc. i była niższa o 0,1 pkt proc. niż w lutym br. Bezrobocie jest niższe również od poziomu z lutego 2020 r., a więc sprzed wybuchu pandemii COVID-19.

mat. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Autor: K. Kropiwiec (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, Ukraińcy, zatrudnienie
Zbierają walizki i torby podróżne. Elbląg nie przestaje wspierać uchodźców

Elbląskie Centrum Usług Społecznych i organizacje zajmujące się wsparciem uchodźców z Ukrainy proszą o dostarczanie do punktów pomocy walizek i toreb podróżnych. Jest kilka powodów na...

Zamknij
RadioOlsztynTV