Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Błękitna Dziewica na Dylewskiej Górze

Otwarcie muzeum skalnego na Wzgórzach Dylewskich, zdjęcie: Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

Na Dylewskiej Górze niedaleko Lubawy powstało muzeum skalne, w którym zgromadzono najciekawsze pod względem geologicznym głazy narzutowe występujące w tej części Pojezierza Mazurskiego.

Lapidarium ma być atrakcją turystyczną Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich.

Zgromadzono tam ponad 20 tzw. głazów przewodnich, które przywędrowały podczas ostatniego zlodowacenia z trzech prowincji Skandynawii – Szwecji, dna Bałtyku i Wysp Alandzkich oraz południowej Finlandii. Do najciekawszych i największych okazów należy granit Bla Jungfrun, czyli Błękitna Dziewica. Skała, pochodząca z niewielkiej szwedzkiej wyspy o tej samej nazwie, ma miliard 600 milionów lat. Została znaleziona na polu w okolicach Złotowa k. Lubawy.

Otwarcie muzeum skalnego na Wzgórzach Dylewskich, granit Bla Jungfrun (Błękitna Dziewica), zdjęcie: Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

Poszukiwania odpowiednich głazów trwały od ponad roku. W większości zostały one wydobyte w żwirowniach w Marcinkowie i Glaznotach. W miarę znajdowania kolejnych, kolekcja będzie poszerzana.

Lapidarium znajduje koło Wysokiej Wsi w powiecie ostródzkim. Urządzono je na polanie na zboczu Dylewskiej Góry (312 m n.p.m), najwyższego wzniesienia północno-wschodniej Polski. Przebiega tamtędy leśna ścieżka edukacyjna zataczająca pętlę od szczytu góry po rezerwat Jezioro Francuskie.

 

(mlewin/as)

Więcej w Dylewo
Tajemnica głowy ogrodnika

Majątek rodziny von Rose w Dylewie należał do najnowocześniejszych w Prusach Wschodnich. Franz von Rose stworzył jedną z najstarszych kolekcji sztuki. Co się z nią stało?...

Zamknij
RadioOlsztynTV