W Kurzętniku powstał jeden z większych kamiennych grodów
Lapidarium powstało przy Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły. Zgromadzono tam kilkadziesiąt rodzajów skał.
Skalny ogród w Kurzętniku jest jednym z większych tego typu obiektów w Polsce. Zgromadzono w nim między innymi piroksenit, marmury, wapienie krynoidowe, granity, migmatyty i kwarcyty.
Muzeum skalne powstało m.in. dzięki rolnikom, którzy bezpłatnie przekazali głazy ze swoich pól. Kamienie noszą ich imiona np. Jan, Adam, Kazimierz. Niektóre z nich ważą nawet po kilkanaście ton, a ich obwód wynosi 8 metrów.
Wśród eksponatów znajdują się trzy głazy narzutowe, które są pomnikami przyrody. Podziwiać można również mniejsze wartościowe eksponaty. Mają one niepowtarzalny charakter i cechuje je ciekawy skład petrograficzny, rzadko spotykany na terenie naszego kraju.
Eksponaty zostały oznaczone i sklasyfikowane, a opisy znajdują się na tablicach informacyjnych.
Lapidarium w Kurzętniku zainteresowali się już naukowcy z Instytutu Geologicznego w Warszawie i Gdańsku. Kamienny Gród został także wpisany na listę Centralnego Rejestru Geostanowisk Polski. Lapidarium w Kurzętniku powstało m.in. dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. (lew/bsc)