Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezpieczny wyjazd nad mazurskie jeziora. O czym pamiętać?


Mazury to jeden z najpiękniejszych i zarazem najczęściej uczęszczanych przez turystów zakątków Polski. Wybierając się do Krainy Wielkich Jezior, poza dobrym towarzystwem i odpowiednim nastawieniem zadbaj także o bezpieczeństwo swoje oraz towarzyszy podróży. Sprawdź, jak to zrobić i o czym pamiętać w tym kontekście.

Opieka nad mieszkaniem
Jeżeli wyjeżdżasz na co najmniej kilka dni i pozostawiasz mieszkanie puste, pamiętaj, aby zatroszczyć o jego bezpieczeństwo. Świadomość, że stoi ono puste przez parę dób, przyciąga złodziei jak magnes, dlatego warto dać potencjalnym włamywaczom do zrozumienia, że mimo wszystko jest ono pilnowane. W tym celu zalecamy pozostawienie kluczy do mieszkania zaufanym osobom, które będą mogły codziennie lub co najmniej kilka razy w ciągu Twojego wyjazdu zajrzeć do środka. Optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie tej prośby do bezpośrednich sąsiadów, tak aby mieli Twój dobytek na oku.

Stan techniczny auta
Wybierasz się na Mazury samochodem? W takim razie upewnij się, że znajduje się on w dobrym stanie technicznym. Sprawdź poziom płynów i olejów oraz ciśnienia w oponach i jakość wycieraczek. To podstawowe elementy, które należy zweryfikować przed wyjazdem, nawet jeśli nie masz żadnych wątpliwości co do stanu technicznego samochodu.

Rezerwacja noclegu
Ta porada dotyczy przede wszystkim osób, które jadą na Mazury w szczycie sezonu, czyli w lipcu lub sierpniu. W tym okresie region cieszy się szczególnie dużą popularnością – w wakacje zjeżdżają tu turyści z całej Polski w poszukiwania odpoczynku w pięknym miejscu nad wodą i pośród niepowtarzalnej przyrody. To powoduje, że znalezienie noclegu z dnia na dzień może się okazać trudne, a nawet jeśli ktoś użyczy pokoju, musisz się liczyć z ponadnormatywnie wysoką ceną. Dlatego zalecamy wcześniejszą rezerwację noclegu co najmniej na kilka dni przed wyjazdem, szczególnie jeśli nie podróżujesz samotnie, a w towarzystwie rodziny czy grupy znajomych.

Apteczka podróżna
Z myślą o bezpieczeństwie w podróż zdecydowanie warto zabrać ze sobą odpowiednio wyposażoną apteczkę. Co się powinno w niej znajdować? Wśród niezbędnych elementów można wymienić m.in. materiały opatrunkowe, takie jak gaziki, opaski czy plastry. Do przemycia ran przydadzą się odpowiednie środki dezynfekujące, podczas gdy skutki pogryzień i ukąszeń pomogą załagodzić preparaty na owady. Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe również można uznać za obowiązkowy asortyment w podręcznej apteczce podróżnej.

Ubezpieczenia
Wybierając się w podróż autem, upewnij się, że posiadasz ważne OC. To obowiązkowe ubezpieczenie, za którego brak grożą wysokie kary, dlatego najgorszy możliwy scenariusz to wygaśnięcie polisy w trakcie wyjazdu. Jeśli zaś już niedługo skończy się jej ważność, sprawdź aktualne ceny i wylicz składkę na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/miasta/olsztyn/. Poza tym warto zaopatrzyć się także w ubezpieczenia assistance i NNW – to pierwsze gwarantuje pomoc logistyczną, techniczną, informacyjną i medyczną w podróży, a drugie pozwala ubiegać się o odszkodowanie za obrażenia powstałe w rezultacie nieszczęśliwych wypadków. Warto wykupić assistance i NNW, ponieważ są to ubezpieczenia skonstruowane właśnie z myślą o wyjazdach i nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą się zdarzyć w ich trakcie. Do wykupienia obu polis zachęca też niska cena i możliwość zawarcia umowy wyłącznie na kilka-kilkanaście dni, czyli dokładnie na czas wyjazdu.

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Müller: zapewne przedłużymy tarczę antyinflacyjną

Przedłużyliśmy tarczę antyinflacyjną do końca października i zapewne przedłużymy ją dalej, bo widzimy, że te działania zabezpieczają przed jeszcze wyższymi cenami - oświadczył we wtorek rzecznik...

Zamknij
RadioOlsztynTV