Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Bezpieczeństwo wyjazdu zależy głównie od nas samych
Przed nami czas świątecznych wyjazdów. Eksperci przypominają, że właśnie wtedy często dochodzi do wypadków.
Jak przygotować się do trasy? – Przed podróżą koniecznie trzeba zadbać o stan techniczny pojazdu – przypomina Michał Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego
Weryfikując m.in. prawidłowe ciśnienie w oponach, dostosowując je do obciążenia, skontrolować stan bieżnika, dodatkowo poziom płynów eksploatacyjnych. Lusterka i lampy powinny być dobrze ustawione, sprawne oraz czyste
– Warto również odpowiednio zabezpieczyć bagaż – dodał Michał Krupiński.
Przedmiot, który nie jest zamocowany, podczas zderzenia na przykład przy prędkości 50 kilometrów na godzinę staje się od 30 do 50 razy cięższy.
– Pośpiech na drogach w święta nie jest wskazany, musimy dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu – podkreśliła Maria Dąbrowska-Loranc z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodoweg.
Nie przekraczajmy limitów prędkości, zachowujmy bezpieczne odstępy między pojazdami. Pamiętajmy o konieczności ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Jak wracamy, zadbajmy o kondycję kierowcy – zero alkoholu, umiar w jedzeniu.
– Musimy przygotować się na to, że na drogach może być tłok – dodała psycholog transportu z ITS, Ewa Odachowska
Planując zakupy lub podróż do bliskich, pamiętajmy, aby szacować czas przeznaczony na te czynności jako dłuższy niż zwykle. Lepiej mile się zaskoczyć niż wprowadzać nerwową atmosferę wynikającą z pośpiechu. Stres i intensywne emocje zawsze negatywnie wpływają na nasze bezpieczeństwo.
Dostosujmy również prędkość do warunków na drogach i pamiętajmy o przewożeniu dzieci w odpowiednio dobranych fotelikach. Eksperci przypominają, że kierowca powinien być wypoczęty przed podróżą, a w jej trakcie warto też robić krótkie przerwy – co dwie-trzy godziny. Najbardziej optymalna temperatura w pojeździe powinna wynosić od 20 do 22 stopni.
Autor: K. Piasecka
Redakcja: K. Ośko