Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Artystka ludowa spod Szczytna laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga

Elżbieta Kasznia

Elżbieta Kasznia, artystka ludowa z Rozóg, została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga. To najstarsze i najważniejsze w Polsce wyróżnienie za upowszechnianie kultury ludowej.

Dziś ogłoszono laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2022. To twórcy z różnych regionów Polski, zespoły folklorystyczne i kapele ludowe, a także instytucje i organizacje zasłużone w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej. Nagrody, w siedmiu kategoriach, zostaną wręczone po raz 47.  podczas uroczystej gali, która odbędzie się 6 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

W kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego jednym z laureatów została Elżbieta Kasznia – śpiewaczka i twórczyni ludowa z Rozóg koło Szczytna. Kilka dni temu artystka odniosła sukces, podczas zorganizowanego przez Radio Olsztyn, regionalnego finału konkursu „Jawor – u źródeł kultury 2022”. Elżbieta Kasznia zdobyła pierwsze miejsce w kategorii – śpiewak. W czerwcu będzie reprezentować Warmię i Mazury na ogólnopolskim finale w Tokarni.

Elżbieta Kasznia kultywuje tradycje ludowe Kurpiowszczyzny. Pieśni uczyła się od ciotek, sąsiadek i znajomych. Zaczęła występować na początku lat 80. z kurpiowskim zespołem ludowym. Wybrała jednak karierę solową. W repertuarze ma kilkaset pieśni. Pasją artystki jest też wyszywanie i haftowanie strojów ludowych.

I miejsce E. Kasznia

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Czytaj także

Znamy zwycięzców konkursu „Jawor – u źródeł kultury” [ZDJĘCIA]

Elżbieta Kasznia

Znamy zwycięzców konkursu „Jawor – u źródeł kultury” [ZDJĘCIA]

Elżbieta Kasznia

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, Elżbieta Kasznia
Zobacz teaser prequela „Gry o tron”. Będzie kolejny hit?

Ród smoka (House of the Dragon) powstaje na podstawie książki George’a R.R. Martina "Ogień i krew", która opowiada o historii rodu Targaryenów i o zdarzeniach dziejących się...

Zamknij
RadioOlsztynTV