Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Nowe Miasto Lub., Region, Regiony
Apele nie pomagają. Kolejne kobiety przekazały pieniądze oszustom
Kolejne mieszkanki województwa warmińsko-mazurskiego padły ofiarą internetowych oszustów. Straciły w sumie kilka tysięcy złotych.
Mieszkanka powiatu kętrzyńskiego chciała sprzedać kurtkę na portalu aukcyjnym. Na jej ogłoszenie odpowiedział oszust. Sprzedająca otrzymała link, który miał służyć finalizacji transakcji, a tak naprawdę był narzędziem do wyłudzenia danych do płatności online. Kobieta je podała, a z jej konta zniknęły 4 tysiące złotych.
W dokładnie taki sam sposób 3 tysiące złotych straciła mieszkanka powiatu nowomiejskiego. O 900 złotych uboższa jest z kolei kobieta z Lidzbarka Warmińskiego – również kliknęła w link, który wysłał jej oszust. Złodziej później włamał się do aplikacji jej banku i zrobił przelew.
Wszystkimi sprawami zajmuje się już policja.
Jak działają oszuści?
- Wystawiasz coś na portalu ogłoszeniowym. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji telefonicznej służącej do komunikacji. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
- Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony danego portalu ogłoszeniowego.
- Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz.
- Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
- Koniec. Twoje konto jest PUSTE.
Jak uniknąć oszustwa?
- Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
- Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
- Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
- Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z portalu ogłoszeniowego.
- Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
- Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
- Gdy coś kupujesz w sieci zastanów się, czy cena za dany towar jest adekwatna do wartości tego produktu. Jeśli jest dużo niższą powinieneś zastanowić się dlaczego?
Co zrobić, gdy zostaniesz oszukany?
- Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię.
- Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
- Poinformuj policję.
Zdradziły oszustom dane do swoich kont. W jednej chwili kobiety straciły oszczędności
Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska