Adelfi monitoruje pracę ełckich radnych
Mamy prawo wiedzieć, jak pracuje wybrany przez nas radny – jak głosuje w ważnych sprawach, czy często opuszcza sesje rady miejskiej?
Takich informacji dostarczają funkcjonujące już w kilkudziesięciu miastach obywatelskie portale mamprawowiedziec.pl. Pierwsza strona powstała w Koninie. Założyło ją Stowarzyszenie Akcja Konin, które dzisiaj pomaga innym tworzyć takie portale. Za pomocą trzech kliknięć wyborcy mają dostęp do informacji takich jak: co radny obiecywał, ile uzyskał głosów, jak głosował, oświadczenia majątkowe radnych, protokoły z posiedzeń komisji i sesji… . Koniński portal zmienił biuletyn informacji publicznej urzędu miasta. Teraz jest na nim o wiele więcej informacji.
W Ełku nad portalem czuwa Stowarzyszenie Adelfi. Zdaniem jego szefowej Urszuli Podurgiel, mieszkańcy powinni wiedzieć, co robią radni. – Radni nie są wybierani raz na 4 lata. Ich misją i zadaniem jest komunikowanie się z wyborcami na co dzień i pytać o ich potrzeby – oceniła Urszuli Podurgiel. Radny Krzysztof Wiloch, który po raz drugi pracuje w samorządzie, do pomysłu odnosi się pozytywnie. – W dobie komputeryzacji portale społecznościowe są doskonałą metodą na komunikowanie się z mieszkańcami – mówi radny Wiloch. Również radny Ireneusz Dzienisiewicz bardzo pozytywnie ocenia portal. Uważa, że kandydując na radnego wystawia się na publiczną ocenę. – Są tam suche fakty dotyczące głosowań, krótkie informacje o radnych, oceniam ten portal na 5 z plusem – powiedział radny Dzienisiewicz
Informacje o radnych i ich pracy można znaleźć na stronie elk.mamprawowiedziec.pl.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek.
(mzbro/as)