Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Absolwent UWM wyróżniony w rankingu Forbesa

Paweł Malicki, zdjęcie ze strony UWM

Absolwent ekonomii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 29-letni Paweł Malicki znalazł się w prestiżowym rankingu Forbesa. Ranking ”30 under 30″ wyróżnia młodych przedsiębiorców, którym udało się wyjść ze swoim pomysłem poza granice własnego kraju.

Paweł Malicki mieszka w Brazylii. Rozwija tam swoją aplikację Flapper, która jest mobilnym rynkiem usług prywatnych samolotów. Wcześniej pracował jako dyrektor marketingowy popularnej aplikacji Easy Taxi. Do tej pory odwiedził 78 krajów i mieszkał w ośmiu. Za 2-3 lata Paweł Malicki planuje przenieść się do Dubaju i otworzyć firmę wirtualną, która pozwoli mu pracować z każdego miejsca na ziemi.

Z wywiadu udzielonego stronie internetowej UWM dowiadujemy się, że Paweł Malicki pochodzi z małego miasteczka w centralnej Polsce, a do Olsztyna trafił przez przypadek. Od małego pracował ciężko w gospodarstwie dziadka. Gdy jego brat miał 18-letni, a on 13 lat, Polska wchodziła do Unii Europejskiej i była to ostatnia okazja na tanie kupno ziemi. Kupili wielki PGR pod Olsztynem za kredyt w banku i pożyczkę od rodziny. Zaraz po tym dostali kredyt z EU.

To było najtrudniejsze 6 lat mojego życia, pełne wyrzeczeń. Tak naprawdę chciałem studiować w Warszawie, ale nie miałem wyjścia, Olsztyn był jedyną opcją. Biznes rozwinął się lepiej niż planowaliśmy. Szybko udało nam się odbić od dna, a nawet zacząć zarabiać, co umożliwiło finansowanie studiów. Dostałem się na ekonomię (2006-2009).

– wspomina Paweł Malicki dla uwm.edu.pl.

Na drugim roku rozszerzył studia o programowanie. Uprawiał też sport. Po roku zostałem wicemistrzem Polski w muay thai. Na trzecim roku wyjechał na wymianę studencką do Szwecji. Po obronie na uniwersytecie w Szwecji wrócił do Polski i obronił dyplom na UWM. Studia magisterskie w języku angielskim kontynuował w SGH w Warszawie. W tym czasie założył wirtualną sprzedaż telefonów. Na SGH byłem prymusem. Z polecenia rektora wysłano go do Tajwanu, do ekskluzywnego National Chengchi University. Po zrobieniu pracy magisterskiej u prof. Balcerowicza kolega ze szwedzkiej uczelni zaprosił go do swojego startupu w Goteborgu. Po roku wyjechał na Filipiny do innego startupu, gdzie poznałem założycieli Easy Taxi, w tamtym czasie największej aplikacji taxi na świecie. Po 2 miesiącach wspólnej pracy zaprosili go do Brazylii. I jest tam do dziś. Pracował na początku jako globalny dyrektor ds. marketingu (CMO) na ponad 36 krajów. Po 3 latach z Easy Taxi zdecydował się otworzyć własną firmę konsultingową skupioną na marketingu mobilnym.

Pewnego dnia spotkał Siergieja, Rosjanina, który mieszkał w Brazylii i miał pomysł, aby stworzyć aplikację dla firm lotów prywatnych. Dołączyłem do zespołu, wspomógł go finansowo i tak powstał Flapper. Aplikacja ta umożliwia zamówienie helikoptera albo prywatnego odrzutowca. Został prezesem tej firmy. Dziś klienci jego firmy, to min. MasterCard, Farfetch.com.

Za 2-3 lata planuje przenieść się do Dubaju. Chce otworzyć firmę wirtualną, która pozwoli mu pracować z jakiegokolwiek miejsca na ziemi.

Jak odebrał wyróżnienie w prestiżowym rankingu Forbesa ”30 under 30″?

Tytuł Forbes’a ma dla mnie wiele znaczeń. Przede wszystkim w końcu żyję w przekonaniu, że to co robię ma sens i podążam we właściwym kierunku. Jest to też udowodnienie, że młodzi Polacy, szczególnie z małych miasteczek, mogą podbić świat i „wyjść na ludzi”. Mamy ogromny potencjał, musimy go wykorzystać. Jest to też bilet do dalszej kariery. W ostatnich dniach dostałem mnóstwo ciekawych ofert, zaproszeń, nawet prof. Balcerowicz wysłał mi gratulacje. Spotkam się z innymi laureatami w Tel Avivie w kwietniu. Nie mogę się doczekać!

– powiedział Paweł Malicki dla uwm.edu.pl

 

(uwm/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, PGR, ekonomia, Forbes, Brazylia, Dubaj, Balcerowicz, Paweł Malicki, Muay Thai, SGH, Easy Taxi
Kiedy rugbyści z Olsztyna zagrają na nowym boisku?

Rugbyści z Olsztyna starają się o wybudowanie pełnometrażowego boiska do gry. Obiekt miałby się mieścić przy ulicy Gietkowskiej, gdzie kiedyś rugbyści grali mecze ligowe. Teraz zawodnicy...

Zamknij
RadioOlsztynTV