Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Absolwenci UWM w Olsztynie zarabiają prawie najgorzej w Polsce

Tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. W badaniu zestawiono ze sobą 33 publiczne uczelnie wyższe. Łącznie w Polsce jest ich 120.

Na pierwszym miejscu zestawienia jest warszawska Szkoła Główna Handlowa z medianą na poziomie 8 000 złotych brutto. Miejsce drugie i trzecie zajęły dwie politechniki: Warszawska i Wrocławska z medianą powyżej 6 000 złotych. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest na przedostatnim 32 miejscu. Absolwenci olsztyńskiej uczelni, zarabiają – według badania – w przedziale od 2 800 do 5 500 złotych. Mediana wynosi 3800 złotych. Wyniki badań zamyka Katolicki Uniwersytet Lubelski z medianą o 200 złotych niższą.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Jedna ze studentek na Wydziale Biologii i Biotechnologii powiedziała reporterowi Polskiego Radia Olsztyn

Czasami mam wątpliwości, czy niektóre z przedmiotów mają w ogóle sens. Ale kiedy zaczynają się przedmioty kierunkowe, związane z mikrobiologią, którą studiuję, to widać, że wykładowcy mają osiągnięcia naukowe i znają się na tym, co nam przekazują.

– Wszystko zależy od motywacji i tego czy człowiekowi zależy – dodała absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, którą nasz reporter spotkał w Kortowie. Tymczasem zdaniem Przemysława Kalickiego studiującego na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, wpływ na taki stan rzeczy ma wybranie złego kierunku studiów. Jak mówi, mało zarabiają ci, którzy robili na studiach to, czego nie lubią, albo poszli na kierunek, na który udało im się dostać. – Nasz kierunek jest przyszłościowy – dodaje studiujący rolnictwo Wojciech Marciniak. Jego zdaniem kierunek ten cały czas się rozwija, a zarobki są naprawdę bardzo duże. Poza tym, teraz z pracą po tym kierunku jest bardzo dobrze.

Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podkreślają, że jakość kształcenia na uczelni jest bardzo wysoka. Prorektor ds. kształcenia i studentów profesor Jerzy Przyborowski zwraca uwagę na to, że Polska Komisja Akredytacyjna oceniając kierunki kształcenia i dając uczelni oceny pozytywne stwierdza, że kształcenie odbywa się na właściwym poziomie. W ocenie profesora Przyborowskiego na zarobki absolwentów UWM należy patrzeć przez pryzmat rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim. Według ostatnich danych GUS średnie wynagrodzenie w województwie warmińsko-mazurskim to 3 922 złotych. Jest ono o 700 złotych niższe niż średnia ogólnopolska.

My kształcimy pracowników dla regionu, a przecież na Warmii i Mazurach koncentracja przemysłu jest stosunkowo niewielka. Ktoś może powiedzieć, że to dobrze, bo to zielone płuca Polski, ale ktoś inny, kto tutaj mieszka i chciałby zarabiać na tym samym poziomie jak w Warszawie, Krakowie i na Śląsku, to powie – słabo (…) UWM jest uczelnią, która kształci we wszystkich obszarach. Zatem jeżeli uśredniamy, to wiadomo, że ta średnia jest obciążona pewnym błędem. Mógłbym użyć pewnego kolokwializmu: pan z psem mają średnio trzy nogi. Tak na średnie nie należy patrzeć, bo one wprowadzają nas w błąd.

Na początku roku akademickiego 2016/17 UWM uruchomił 6 z 8 zapowiadanych nowych kierunków studiów stacjonarnych. Nowością jest uruchomiony w Olsztynie kierunek studiów licencjackich: zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii. To kształcenie interdyscyplinarne, łączące zagadnienia z zakresu nauk zootechnicznych, społecznych, humanistycznych, weterynaryjnych i medycznych.

W tym roku akademickim na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim kształci się ponad 23 tysiące 200 studentów na 74 kierunkach, zlokalizowanych na 17 wydziałach. Uczelnia zatrudnia ponad tysiąc 900 nauczycieli akademickich, w tym 610 profesorów. Podczas ubiegłorocznej rekrutacji najpopularniejsza była medycyna, gdzie o 1 miejsce starało się 12 kandydatów. Za nią znalazła się weterynaria – ponad 5 osób na 1 miejsce. W czołówce popularnych kierunków były też: prawo, ekonomia, bezpieczeństwo wewnętrzne i geodezja.

W Polsce funkcjonują 434 uczelnie, w tym: 19 uniwersytetów, 25 uczelni technicznych, 7 uczelni rolniczych, 70 uczelni ekonomicznych, 15 uczelni pedagogicznych, 9 uczelni medycznych, 2 uczelnie morskie, 6 akademii wychowania fizycznego, 23 uczelnie artystyczne, 15 uczelni teologicznych, 7 uczelni resortu obrony narodowej i resortu spraw wewnętrznych oraz 236 pozostałych placówek. 302 z ogółu uczelni to uczelnie niepubliczne. Wszystkie uczelnie kształcą w sumie prawie 1,5 miliona studentów, z czego 359 tysięcy (24,4%) przypadało na uczelnie niepubliczne.


(lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, pieniądze, UWM, nauka, płaca, zarobki, kształcenie, uniwersytet, studia, ekonomia, poziom, uczenia, nauczanie
Piotr Parzych z Elbląga najlepszym dekarzem w Polsce

W finale ogólnopolskiego konkursu budowlanego „Złota Kielnia” tytuł najlepszego dekarza wywalczył Piotr Parzych z Elbląga. Uczeń III klasy elbląskiego Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług uzyskał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV