A jak rozpoznać fryzjerski talent? Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Matrackim
Czterokrotny mistrz świata, trener reprezentacji Polski fryzjerów, jeden z pięciu prezydentów Światowej Federacji Fryzjerów OMC. Gościem Leszka Cimocha w audycji Po Pierwsze Gospodarka był Andrzej Matracki.
Jeśli fryzjerstwo to pytamy – czym się różni fryzjerstwo artystyczne od codziennego?
Praktycznie niczym, bo wszystkie elementy z artystycznych fryzur wykonujemy na co dzień w salonie. W artystycznych fryzurach jest kolor, pielęgnacja – to też robimy w salonie. I oczywiście perfekcyjne cięcie – te wszystkie elementy się przenikają. Jak patrzę na fryzjerów, którzy starują w konkursach, to są to w 100 proc. pełni fryzjerzy, którzy uzupełniają swoje umiejętności poprzez kreowanie fryzur, które często ciężko na co dzień nosić na ulicy
– mówi Andrzej Matracki.
Jak podkreślił gość audycji, fryzjerstwo to potężna branża. W Polsce mamy 150 tys. zakładów „beauty” i około 600 tys. pracowników tych salonów. W funkcjonowaniu nie przeszkodziła nawet pandemia. Co istotne – branża otrzymała dużą pomoc ze strony państwa.
A jak rozpoznać, znaleźć fryzjerski talent?
Zawód fryzjera jest zawodem kontaktu z człowiekiem. To widać po młodym człowieku, że jest kontaktowy, otwarty, nie zamyka się w telefonie, z komputerem, a chce pracować z ludźmi. Ja trafiłem do fryzjerstwa przez miłość do ludzi, po prostu…
Czy da się godnie żyć z salonu? Jak wygląda edukacja w tym zawodzie? Jak zrobić nie tylko piękną fryzurę, ale też, jak pomóc w problemie z włosami. O tym w naszej audycji. Dowiecie się też, jakie plany na przyszłość i rozwój firmy ma Andrzej Matracki.
Redakcja: A. Niebojewska