Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Radio Elbląg, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Placówki ZUS oblężone przez seniorów
Seniorzy masowo odwiedzają placówki ZUS, żeby złożyć wniosek o tzw. rentę wdowią. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło dotąd prawie 120,5 tys. wniosków.
Na Warmii i Mazurach złożono ich prawie 5 tys. (3 tys. 300 w Olsztynie, a 1 tys. 600 w Elblągu). Czas na złożenie wniosku jest do końca lipca, a tymczasem placówki ZUS przeżywają oblężenie. To czy wniosek wpłynie dzisiaj, czy za miesiąc, nie ma znaczenia – renta będzie wypłacana dopiero od lipca.
Jeśli komuś się renta wdowia należy to zapewniam, że wniosek złożony dziś po długim oczekiwaniu, czy wniosek złożony w maju bez kolejki, będzie tak samo rozpatrzony, a wysokość przyznanej renty dokładnie taka sama
– wyjaśnia Anna Grabowska, rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. własną emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli ktoś do tej pory nie starał się o przyznanie renty rodzinnej, powinien teraz to zrobić i dopiero po jej przyznaniu złożyć wniosek o rentę wdowią.
Najprostszym sposobem, żeby się upewnić czy komuś renta wdowia przysługuje, czy nie, jest skorzystanie z ankiety dostępnej na stronie zus.pl. Poza ankietą na swojej stronie Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator, w którym można wyliczyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia. Podpowie on, który wariant wypłaty będzie korzystniejszy.
Wdowy i wdowcy mogą wybrać, czy otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Natomiast od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone z 15 do 25 proc. Ten wybór będą mieli też uprawnieni do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Posłuchaj relacji Kingi Kantor
Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Niebojewska