Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O europejskim wsparciu dla regionów graniczących z Rosją na konferencji w Olsztynie

Thorsten Kohlisch. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

O wpływie jaki agresja rosyjska na Ukrainę wywarła na regiony przygraniczne europejskich państw sąsiadujących z Rosją rozmawiają przedstawiciele tych krajów, Komisji Europejskiej i Banku Światowego. W Olsztynie rozpoczęła się dwudniowa konferencja pod patronatem polskiej prezydencji w Unii.

Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego poinformowało, że w interaktywnych sesjach oraz warsztatach poświęconych sytuacji regionów graniczących z Rosją bierze udział ponad 60 uczestników z Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Norwegii i Polski.

Celem konferencji było dostosowanie polityki do wyzwań rozwoju regionalnego spowodowanych agresywną wojną Rosji w Ukrainie. Prof. Krzysztof Żęgota z Instytutu Nauk Politycznych UWM dodał, że w takiej sytuacji jest wiele regionów w Unii graniczących z Rosją.

Jesteśmy świadkami, uczestnikami wojny w tym znaczeniu i tym zakresie, że mamy do czynienia nie tylko z taką wojną klasyczną, którą obserwujemy w Ukrainie ale również tzw. wojną hybrydową i wojną, która zawiera również te niemilitarne komponenty związane choćby z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, ale również wojnę informacyjną, jesteśmy narażenie na propagandę. To również powoduje, że w jakiejś mierze jesteśmy w sytuacji wojennej z Rosją

– mówił.

Kristina Jokelainen z Lokalnej Federacji Wschodniej Laponii dodała, że Finlandia ma ponad 1300 km granicy z Rosją i była przez to ekonomicznie powiązana z Federacją.

Musimy patrzeć w stronę Europy. Widzę, jak Europa współpracuje właśnie przy nowych możliwościach, bo Europa jest zjednoczona. Jako zjednoczona Europa musimy walczyć o swoją przyszłość i powinniśmy to robić razem. Powinniśmy nawzajem się wspierać. To wydarzenie i ćwiczenie, który się tutaj odbywa jest doskonałe, ponieważ dyskutujemy o tych samych wyzwaniach i szukamy tych samych możliwości. Będąc tutaj musimy patrzeć w stronę Europy i razem dostrzegać, co jest możliwością na globalnym rynku. I nie należy płakać po tym, co było

– powiedziała.

Konferencję zorganizował warmińsko-mazurski urząd marszałkowski. Marszałek województwa Marcin Kuchciński zaznaczył, że już pojawiają się pierwsze efekty tego wydarzenia.

Dzisiejsza burza mózgów, pierwsze spotkanie, grupy robocze. Na pewno będą wypracowane pewne schematy. Cieszę się, że Komisja Europejska mówi i widzi ewentualne możliwości już działania w tej perspektywie finansowej, ale być może dodatkowych funduszy w następnej perspektywie, jeśli chodzi o fundusze dla regionów graniczących z Federacją Rosyjską

– mówił.

Elena Ferrairo, reprezentująca unijny program Interreg Europe dodała, że spotkanie w obecnej sytuacji politycznej na starym kontynencie było koniecznością.

Powodem tego, że tu jesteśmy, jest chęć podzielenia się wspólnymi wyzwaniami, przed jakimi stają wszystkie przygraniczne regiony. To nowa żelazna kurtyna, jak nazywamy tę sytuację. Próbujemy dostrzec wspólne problemy i wspólne rozwiązania, a więc każdy region stara się wynaleźć drogi do wyjścia z obecnej sytuacji. Dziś oraz jutro jednoczymy nasze umysły, dzielimy się naszymi doświadczeniami i próbujemy znaleźć najlepsze rozwiązania dla wszystkich

– powiedziała.

W ramach międzynarodowych grup roboczych wypracowane zostaną rekomendacje dotyczące możliwych rozwiązań na poziomie krajowym oraz unijnym, w tym z programów współpracy Interreg, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów polityki spójności, dla regionów graniczących z Rosją.

Aktualnie granica z Federacją Rosyjską jest źródłem ogromnych ograniczeń i trudności rozwojowych. Dla naszego regionu to 200 kilometrów muru. W powiatach graniczących z Rosją nasilają się negatywne procesy demograficzne, zauważalna jest stagnacja gospodarcza, szczególnie w branży turystycznej. Towarzyszy temu brak poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i niepewność u inwestorów

– przekazał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Zaznaczył, że aby stawić czoła niekorzystnym trendom, wynikającym z wojny w Ukrainie, w zeszłym roku z inicjatywy urzędu marszałkowskiego powołano międzynarodowy projekt Regio-Silience, w którym Warmińsko-Mazurskie pełni rolę lidera.

Projekt Regio-Silience ma za zadanie opracowanie diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej w województwie warmińsko-mazurskim oraz w wybranych regionach Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, a także Norwegii w kontekście zamrożenia relacji z Rosją po wybuchu wojny w Ukrainie, a w konsekwencji powstania tzw. nowej żelaznej kurtyny.

Województwo warmińsko-mazurskie jako jedyny region Polski od północy graniczy w całości obwodem królewieckim. Długość granicy lądowej z Rosją, będącej zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, wynosi 200 kilometrów.

Tarcza Wschód

Bezpieczeństwo militarne ma zapewnić Tarcza Wschód – która wedle zapowiedzi premiera Donalda Tuska – ma być gotowa do 2028 roku. Pod koniec listopada ub. roku szef rządu odwiedził pierwszy umocniony odcinek, który powstał w rejonie Węgorzewa.

Koordynowany przez MON i Sztab Generalny Wojska Polskiego projekt Tarcza Wschód, zakłada budowę różnego rodzaju instalacji wojskowych i umocnień wzdłuż granic z Rosją i Białorusią. Instalacje te mają z jednej strony wesprzeć możliwości polskich i sojuszniczych wojsk, a z drugiej utrudnić ewentualnemu napastnikowi wtargnięcie w głąb kraju.

Umocnienia mają powstać łącznie na odcinku o długości około 800 kilometrów. W planach jest też budowa odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Interreg Olsztyn 2025

Interreg Olsztyn 2025

Marcin Kuchciński. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Arkadiusz Żukowski. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Krzysztof Żęgota. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Erwin Siweris. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Thorsten Kohlisch. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Marcin Kuchciñski. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Arkadiusz Żukowski. . Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Emil Walendzik. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Krzysztof Żęgota. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. K. Kaszubski

Fot. K. Kaszubski

Fot. K. Kaszubski

Fot. K. Kaszubski

Autor: PAP/K. Kaszubski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M. Rutynowski

Więcej w wojna, Rosja, Warmia i Mazury, Unia Europejska, Ukraina, konferecja
Warmia i Mazury obejmują ster w Brukseli

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński przejął od województwa świętokrzyskiego koordynację pracy Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Kadencja potrwa rok. Inicjatywa ta powstała w grudniu 2009 roku,...

Zamknij
RadioOlsztynTV