Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Radio Elbląg, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Trudny dostęp do specjalistów i coraz większy kryzys psychiczny dzieci i młodzieży
Problemy psychologiczne dzieci i młodzieży nie mijają, a dostęp do specjalistów nie jest łatwy. Warmińsko-mazurski oddział NFZ w Olsztynie przedstawił dane dotyczące kolejek.
Pomoc realizowana jest na trzech poziomach. Pierwszy stopień referencyjny, który skupia się na udzielaniu porad realizowany jest w szesnastu placówkach w całym regionie. Czas oczekiwania na spotkanie z psychologiem sięga średnio powyżej 130 dni.
Najszybciej młodzi pacjenci zostaną przyjęci do poradni psychologicznej w Braniewie, Iławie, Giżycku, Węgorzewie i Biskupcu
– przekazała Agnieszka Budziszewska z olsztyńskiego oddziału NFZ.
Drugi poziom referencyjny to centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, w których znajdują się poradnie zdrowia psychicznego i oddziały dzienne. Tu na wizytę trzeba czekać od 30 do, nawet, 350 dni. Żeby dostać się do psychiatry, a więc skorzystać z trzeciego poziomu pomocy, trzeba mieć skierowanie. Aby umówić się ze specjalistą na NFZ też trzeba nastawić się na długie oczekiwanie, nawet powyżej roku. Według NFZ, najszybciej udzielana jest pomoc w wyjątkowych sytuacjach.
Pilne przypadki u większości świadczeniodawców przyjmowane są na bieżąco
– dodała Agnieszka Budziszewska.
Szukając prywatnej wizyty u psychiatry także trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale co ważniejsze trzeba mieć również sporo pieniędzy, bo koszt jednej wizyty to nawet kilkaset złotych.
Tymczasem nawet 40 procent dzieci i młodzieży doświadcza samotności. To problem, który przez lata dotyczył głównie seniorów. Suicydolog Ryszard Jabłoński z Olsztyna zauważa, że w ostatnich latach wiek osób, które doświadczają poczucia osamotnienia znacznie obniżył się.
Jest to ciekawe zjawisko. Nigdy wcześniej nie notowaliśmy tego. Poczucie osamotnienia, często wynika z relacji wirtualny a nie relacji bezpośrednich. Dzieciaki są zatopione w mediach społecznościowych i kiedy przychodzi trudna sytuacja czują się bardzo samotne
– powiedział.
Według ekspertów, lawinowo rosną zaburzenia psychiczne wśród najmłodszych. Depresja, stany lękowe i nerwice dotykają coraz więcej młodych osób. Samobójstwa cały czas są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród nastolatków. Ryszard Jabłoński zauważa, że na szczęście jest ich coraz mniej.
Między 2019 a 2022 rokiem ten przeskok był po kilkaset przypadków. Przez te 3 lata było to od 700 po 2 tysiące. Natomiast między 2022 a 2023 rokiem tych przypadków było kilkanaście. Jak zauważono jest spowolnienie tego lawinowego wzrostu liczny samobójstw
– dodał.
Danych za 2024 rok jeszcze nie ma.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej
Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy