Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Port w Elblągu konkurencją dla portów trójmiejskich? Posłuchaj rozmowy

Fot. P. Getka

– Gdyby przekop Mierzei Wiślanej był szerszy, a tor wodny głębszy, to do Portu Morskiego w Elblągu mogłyby wpływać większe statki – stwierdził w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Był pytany m.in. o przyszłą, możliwą konkurencyjność elbląskiego portu dla portów trójmiejskich.

Wiceminister Ziejewski powiedział, że owszem istnienie portu w Elblągu ma sens, ale szczególnie dla ruchu turystycznego, białej floty i przeładunku stosunkowo niewielkiej ilości towarów.

Gdybyśmy zrobili przekop szerszy, a tor głębszy, to byśmy wpuszczali tam większe statki. Ale na tamtym etapie, projektowanym przez rząd Zjednoczonej Prawicy, takie parametry określono. My dziś nie przekopiemy mierzei na nowo, nie pogłębimy tego toru wodnego

– powiedział Zbigniew Ziejewski.

Pierwsze większe statki wpłyną do portu w Elblągu najpóźniej w pierwszym kwartale 2026 roku. W okrojonej szerokości toru wodnego, czyli 22 metrów, będzie to wiosna 2026 lub nawet końcówka 2025 roku. Natomiast docelowa szerokość – 36 metrów – to kwestia kolejnych dwóch lat.

Gość Porannych Pytań mówił też o nadprodukcji krajowego zboża, która – przy niskim eksporcie – przekłada się na niskie ceny w skupach. – Polska musi postawić na skuteczniejszy eksport – powiedział. W jego ocenie niezbędne jest lepsze wykorzystanie spółki Elewarr.

Przejąłem Elewarr z bardzo dużym deficytem, rok 2023 spółka zamknęła stratą 126 mln zł. Dziś prywatne firmy z południa Polski eksportują zboże do niemieckich młynów i mieszalni. To się dziś opłaca, bo jeżeli pszenica spełnia parametry, to Niemcy płacą za nią około 900 zł. Skoro tacy eksporterzy są na południu Polski, to dlaczego nie może robić tego Elewarr?

– powiedział Zbigniew Ziejewski.

Izba Zbożowo-Paszowa informuje natomiast, że początek września nie przyniósł wzrostu obrotów ziarnem zbóż na rynku krajowym. Rolnicy oczekują wzrostu cen, o który może być w najbliższym czasie trudno. Także Izba dodaje, że możliwości eksportu ziarna z kraju są ograniczone.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w Poranne Pytania, video
Sprawa Michała K. i projekt ustawy budżetowej w audycji My, Wy, Oni

My, Wy, Oni, czyli poniedziałkowe spotkanie z przedstawicielami najważniejszych sił politycznych. Gospodarzem audycji publicystycznej był Marek Lewiński. Z zaproszenia do studia skorzystali: Piotr Cezary Lisiecki -...

Zamknij
RadioOlsztynTV