Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Kolejarze: prawie sto procent wypadków dzieje się z winy kierowców
„Zatrzymaj się i żyj” – apelują kolejarze, którzy kolejny raz zorganizowali akcję „Bezpieczny Przejazd”. Z ulotkami dla kierowców pojawili się na wielu różnych przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce, w tym także w Olsztynie.
Od początku roku na przejazdach drogowo-kolejowych województwa warmińsko-mazurskiego wydarzyło się 15 wypadków.
4 osoby zostały ranne. W porównaniu do poprzedniego roku, gdzie mieliśmy 5 wypadków, widać, że liczba się zwiększyła. Przypominamy, że prawie sto procent wypadków dzieje się z winy kierowców. Ignorują znak stop, pulsujące światło, przejeżdżają przed opadającymi rogatkami
– powiedział Radiu Olsztyn Krzysztof Wałdowski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie.
Piotr Tomaszewski, zastępca komendanta posterunku Straży Ochrony Kolei w Olsztynie, przyznaje, że funkcjonariusze widzieli już najróżniejsze zachowania.
To na przykład próba przejechania rowerem przez przejazd w trakcie, gdy nadjeżdża pociąg. Kierujący rowerem uderzył w bok jadącego pendolino
– mówił Tomaszewski.
Kolejarze przypominają, że spora część przejazdów drogowo-kolejowych jest monitorowana i naruszenie przepisów może być zgłoszone policji.
Akcja „Bezpieczny Przejazd” każdorazowo związana jest także z promocją tzw. żółtej naklejki, którą można znaleźć na każdym przejeździe. Ma trzy bardzo ważne numery i znajduje się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki.
Pierwszy z numerów to indywidualny numer przejazdu, który pomoże służbom zlokalizować miejsce ewentualnego wypadku lub usterki. Drugi to numer alarmowy 112. Trzeci to numer awaryjny dyspozytora, na który można zgłaszać usterki.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko