100 rocznica urodzin Mieczysława Pimpickiego
Był oficerem Armii Krajowej, pionierem medycyny sportowej i Honorowym Obywatelem Olsztyna. Przede wszystkim jednak oddanym swej pracy lekarzem-chirurgiem. Mija sto lat od dnia urodzin Mieczysława Pimpickiego.
Przyszedł na świat w Wilnie. Tam też, na krótko przed wybuchem, wojny zdobył dyplom lekarski. Jako student był aktywnym sportowcem: zdobył wicemistrzostwo Polski w pływaniu długodystansowym, a także akademickie wicemistrzostwo Polski w alpejskim biegu zjazdowym.
W czasie wojny związał się z ruchem konspiracyjnym. Dostał się do niewoli radzieckiej; wcielony przymusowo do Armii Czerwonej, odmówił złożenia przysięgi na wierność ZSRR i trafił do obozu w Kałudze. Pracował tam przy wyrębie lasu.
Po uwolnieniu w 1946 roku osiadł w Olsztynie. Żołnierz Armii Krajowej Tadeusz Żuk wspominał, że mieszkanie Mieczysława Pimpickiego było często schronieniem dla byłych AK-owców. Bywał tam m.in. żołnierz majora Łupaszki, pacjent i przyjaciel doktora, Kazimierz Chmielowski ps. „Rekin”.
Mieczysław Pimpicki związał się zawodowo ze Szpitalem Miejskim w Olsztynie. Wyszkolił wielu wybitnych specjalistów. Zmarł w 2008-m roku w Olsztynie. Jego imię nosi jedna z olsztyńskich ulic. (msoch/łw)