Braniewo. Ukraińscy dziennikarze szpiegami obcego wywiadu?
Prokuratura Rejonowa w Braniewie prowadzi postępowanie w sprawie działań na rzecz obcego wywiadu. Chodzi o wydalonych z Polski ukraińskich dziennikarzy, zatrzymanych z powodu fotografowania obiektów kolejowych w pobliżu granicy polsko-rosyjskiej.
Dziennikarze tłumaczyli, że przygotowywali materiał o imporcie rosyjskiego zboża i surowców energetycznych do Polski. W czwartek prokurator rejonowy w Braniewie Rajmund Kobiela potwierdził, że postępowanie prowadzone jest w sprawie z artykułu 130 paragraf 3 kk. Mówi on o tym, że „kto zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej albo w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, gromadzi je lub przechowuje lub wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat”.
Prokurator powiedział, że w Braniewie zatrzymano ukraińskich dziennikarzy, którzy poruszali się po okolicy, wykonując zdjęcia. Po zatrzymaniu złożyli oni zeznania, po czym ich zwolniono.
Teraz postępowanie toczy się w celu zgromadzenia materiału dowodowego. W zeznaniach wskazali, że robili to dla celów dziennikarskich. Śledczy zatrzymali nośniki. Postępowanie prowadzi częściowo policja pod nadzorem prokuratora
– podkreślił prokurator.
Dokładnie tydzień temu policjanci zostali poinformowani o podejrzanych osobach w okolicy torów kolejowych, koło granicy z obwodem królewieckim i elektrowni wodnej na Pasłęce. Mężczyźni zostali zatrzymani i przekazani ABW. Wtedy okazało się, że to dziennikarze. Jak twierdzą, zabrano im sprzęt, a na polecenie ABW zostali przetransportowani na granicę i wydaleni z pięcioletnimi zakazami wjazdu do strefy Schengen. Są oburzeni potraktowaniem przez polskie służby. – Chcieliśmy zrobić publikację o tym, że podczas rolniczej blokady granicy ukraińskiej z Rosji do Polski w ogromnych ilościach wwożone jest zboże i skroplony gaz – powiedział jeden z zatrzymanych.
Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak